Slezská a Moravská Ostrava v proměnách času

22/9 2022

Stálý spolupracovník Slezskoostravských novin Česlav Piętoň se stal autorem knihy Slezská a Moravská Ostrava v proměnách času. Knihu vydal městský obvod Slezská Ostrava, slavnostně byla pokřtěna 20. září v prostorách Slezskoostravské galerie.

Slezská a Moravská Ostrava v proměnách času

Křest spojený s autogramiádou přilákal do prostor galerie v úterním odpoledni mnoho zájemců historie a Piętoňových čtenářů. Jak během křtu připomněl místostarosta Roman Goryczka, kniha Slezská a Moravská Ostrava v proměnách času volně navazuje na knihu Slezská Ostrava v proměnách času, kterou městský obvod vydal autorovi v roce 2017. Mezi čtenáři má toto Piętoňovo dílo mimořádný úspěch. „Je mi velkou ctí přivítat vás při této historické události,“ zdravil místostarosta Roman Goryczka příchozí. Knihu přišli pokřtít i další místostarostové – Dagmar Macháčková, Ivona Vaňková, Hana Heráková a Vladimír Lyčka.

„Moc děkuji zejména odboru školství a kultury, který se na publikaci podílel. Co se týče mé osoby, dělám, co můžu a pokud mi to obvod umožní, budu publikovat dál,“ řekl autor, který příští rok oslaví 85. narozeniny. Jeho rubrika nazvaná Historie vychází ve Slezskoostravských novinách každý měsíc a během dlouhých let se stala ozdobou listu.

Kmotrem nově vydané knihy je známý ostravský fotograf Boris Renner. Na vernisáži konstatoval, že Česlav Piętoň je jeho velikým vzorem s obrovským srdcem. „Nová publikace Česlava Piętoně ukazuje s přirozenou lehkostí přitažlivou a zábavnou formou kousek minulosti města, které máme oba rádi. Pojetí, jakým autor prezentuje Slezskou Ostravu, kde převažuje obraz nad textem, je mi velice blízké, protože vizuální forma dává prostor fantazii každého čtenáře,“ napsal do rozsáhlé předmluvy o nové knize Boris Renner.

Kniha Slezská a Moravská Ostrava v proměnách času je k dostání v ostravských infocentrech a také ve Slezskoostravské galerii, a to vždy v sobotu a neděli od 10 do 16 hodin.

FOTOGALERIE