Výstava "Krajiny práce"

15/5 2021

Spolek Pestré vrstvy zahájil 12. května výstavu fotografií železáren a dolů fotografa Viktora Máchy na haldě Michálka ve Slezské Ostravě. Výstava se jmenuje Krajiny práce a podílí se na ní rovněž městský obvod, který poskytl finanční dar na výrobu výstavních panelů. 

Výstava "Krajiny práce"

Výstava dvaceti fotografií z  celého světa lemuje značenou stezku v okolí historického dolu Michálka. Komentář autora výstavy k jednotlivým fotografiím je možno zhlédnout na youtube kanálu Pestrých vrstev pod stejnojmenným názvem Krajiny práce. Viktor Mácha (1984) pochází z Prahy, kde vystudoval teologii a  religionistiku na Univerzitě Karlově. Od roku 2006 na své vlastní náklady cestuje po světě a dokumentuje závody těžkého průmyslu, jakými jsou doly, železárny, ocelárny, válcovny, kovárny, slévárny, nebo koksovny. Jak sám uvádí, jeho vášeň vznikla v době, když jej rodiče jako mladého chlapce vezli na dovolenou a míjeli Třinecké železárny. „Nic krásnějšího, kromě své manželky, jsem snad už nikdy neviděl,“ řekl Mácha s nadsázkou. Během vernisáže byl autor z  haldy Michálka a  jejího bezprostředního okolí nadšený. „Už příjezd sem je fenomenální. Po roce lock downu jsem totálně vyhladovělý po jakýchkoli průmyslových zážitcích,“ konstatoval. V minulosti vystavoval své fotografie v nejrůznějších respektovaných galeriích, ovšem pokud jde o haldu, na takovém místě vystavuje Mácha vůbec poprvé. Starosta Richard Vereš během zahájení vernisáže uvedl, že se lidé díky výstavě dostanou i hlouběji do Slezské Ostravy a objeví tak její krásy. „Zatím všichni chodí většinou na haldu Ema, ale ve Slezské máme i jiná industriální území. Projekt výstavy je výborný, doufám, že na Slezské bude takových akcí přibývat,“ ocenil práci spolku Pestré vrstvy Richard Vereš. 

 

Určitě si při této procházce nezapomeňte pustit komentář autora výstavy k jednotlivým fotografiím, který najdete zde: www.pestrevrstvy.cz/program/krajiny-prace/
Výstava má být na haldě instalována minimálně do konce roku.
vystava