Slezskoostravská Galerie - výstavy

Výstava Zábřeží, Výstava Tvář (a) krajiny ostravské výtvarnice, Řemeslo+poezie>architektura, Móda jako umění, Textil Papír Slovo – Hotovo, Jiří Sibinský: Fragmenty krajiny ,Plej!, Milan Cieslar, Slavné vily zemí Visegrádské čtyřky a Slovinska, ArtPokalypsa, Jakub Kotas, Ostrava Art, Levitace Antonína Gavlase, Vernisáž obrazů Karla Lepíka, Pedagožka vystavuje se studenty, Ivan Titor a Igor Kitzberg

Výstava Zábřeží  -  26. 6. 2014

Ve Slezskoostravské galerii vystavují v těchto dnech svá díla Denisa Fialová a Daniel Bednář.  Denisa Fialová je odbornou asistentkou atelieru Nová média u Jiřího Surůvky na Fakultě umění Ostravské univerzity, tvůrkyně videí, spoluorganizátorka mnoha ostravských kulturních akcí. Je také spoluprovozovatelkou Galerie Jáma.

Daniel Bednář studoval Ostravskou univerzitu u akademického malíře Daniela Balabána. Svou výstavu nazvali tvůrci Zábřeží. Vernisáž se konala 26. června, výstava potrvá do 31. července.

/red/

v1 v2 v3
v4 v5 v6


Výstava Tvář (a) krajiny ostravské výtvarnice  –  30. 5. 2014

Ostravská výtvarnice Jelena Jedličková představila ve Slezskoostravské galerii výstavu nazvanou Tvář (a) krajiny. Vernisáž se konala ve čtvrtek 30. května, výstava skončí 22. června. Obsahem výstavy Tvář (a) krajiny byly grafické listy, malby krajiny a koláže. Jelena Jedličková se narodila v roce 1950 v Opavě, od roku 1955 žije v Ostravě. Vystudovala SUPŠ v Uherském Hradišti, obor průmyslové výtvarnictví se zaměřením na design. Působila jako výtvarnice v propagačních odděleních ostravských firem a institucí, v letech 1991 až 2011 učila malbu a grafiku na ZUŠ v Ostravě. Zaměřuje se na krajinu, figurální objekty, portrét a také nefigurální témata. Její práce jsou zastoupeny v soukromých sbírkách v ČR, Německu, Kanadě, USA, Francii a Chorvatsku.

V 1 V 2 V 3
V 4 V 5 V 6

Řemeslo+poezie>architektura – 7. 4. 2014

Ve Slezskoostravské galerii se koná originální výstava studentů architektury.

Dům hudby naproti Mostu Miloše Sýkory, nové centrum Slezské Ostravy v areálu bývalého Dolu Petr Bezruč s hudebním klubem i kavárnou, lázně v někdejší koksovně Trojice, zábavní park v bývalém Dole Zárubek, vědecká knihovna ve Slezské Ostravě nebo rekonstrukce výrobní haly v Kunčičkách na multifunkční objekt.

Taková je také Slezská Ostrava budoucnosti v představách studentů katedry architektury VŠB TU Ostrava, Fakulty stavební. Univerzita vystavila ve Slezskoostravské galerii ty nejlepší bakalářské a diplomové studentské práce.  Výstavu zahájili v pondělí 7. dubna místostarostka MUDr. Hana Heráková a rektor VŠB TU Ostrava prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. Výstava potrvá do 23. května.

vystava 1 vystava 2 vystava 3
vystava 4 vystava 5 vystava 6

Móda jako umění 6. 2. 2014

Móda jako umění aneb oživení české tvorby. Takový je název výstavy, jejíž vernisáž se uskutečnila ve Slezskoostravské galerii ve čtvrtek 6. února. Výstava nabízí průřez tvorbou módní návrhářky Mgr. Inéz Bohdanové Bortoliové. Vystaveny jsou i fashion-bloggerské fotografie, které vznikaly na nezvyklých místech. Fotilo se na střechách, mostech nebo vrakovištích. „Módu vnímám jako umění,“ říká autorka výstavy, která v galerii potrvá do 16. 3. 2014.

M 1 M 2 M 3
M 4 M 5 M 6

Textil Papír Slovo – Hotovo – 12. 11. 2013

Výtvarnice Michaela Terčová vystavuje od 12. listopadu svoji tvorbu ve Slezskoostravské galerii. Výstavu autorka nazvala Textil Papír Slovo – Hotovo.
„Na vernisáž do galerie dorazily desítky studentů i pedagogů Ostravské univerzity. Docentka Michaela Terčová působila na Pedagogické fakultě Ostrava a později na Ostravské univerzitě již od roku 1976.
Vernisáž zahájila galeristka Mgr.Věra Vahalíková, básně Michaely Terčové přečetla herečka Marie Viková.
Michaela Terčová vystavuje od roku 1971. Měla množství samostatných i kolektivních výstav doma i v zahraničí. Zabývá se především volnou textilní tvorbou, kresbou a malbou. Výstava Textil Papír Slovo – Hotovo bude ve Slezskoostravské galerii otevřena do 19. ledna 2014.

MT1 MT2 MT3
MT4 MT5 MT6
MT7

Jiří Sibinský:  Fragmenty krajiny - 25.9. 2013

Vernisáž obrazů a grafik Jiřího Sibinského nazvaná Fragmenty krajiny se konala ve Slezskoostravské galerii ve středu 25. září.
Jiří Sibinský /1947/ je rodákem z nedalekých Václavovic, ve kterých žije dodnes. Na výstavě ve Slezskoostravské galerii výtvarník představuje díla nová i některá starší deseti let. „Je to většinou kombinovaná technika, ale vystavuji zde také dvě desítky svých grafik,“ řekl Jiří Sibinský na vernisáži.
Výstava Fragmenty krajiny ve Slezskoostravské galerii potrvá do 3. listopadu 2013.

Tuhle první DSC_1010 DSC_0981
DSC_0984 DSC_0990 DSC_1000
DSC_1005 DSC_1010

Plej! Ve Slezskoostravské galerii – 18.7. 2013

Ve čtvrtek 18. července byla ve Slezskoostravské galerii zahájena výstava sedmi mladých výtvarníků nazvaná Plej!

„Na výstavě se ostravskému publiku představuje několik zajímavých a místnímu prostředí méně známých českých a slovenských autorů. Ti ovšem začínají být neodmyslitelnou součástí mladé vizuální scény“ říká o výstavě její kurátor Mgr. Pavel Kubesa z pražské The Chemistry Gallery. Výstava potrvá do 15. září.

plej 1 plej 2 plej 3
plej 5 plej 6 plej 7
plej 8 plej 9

Slezskostravská galerie představuje Milana Cieslara – 7. června  2013

Mgr. Milan Cieslar, PhD. vystavuje svá díla ve Slezskoostravské galerii.  Cieslar je odborným asistentem katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Vernisáž se konala 7. června, vidět Cieslarovy obrazy mohou návštěvníci galerie do 14. července.

MC 1 mc 2 mc 3
mc 4 mc 5

Slavné vily zemí Visegrádské čtyřky a Slovinska – 26. 4. 2013

Výstava nazvaná Slavné vily Visegrádské čtyřky a Slovinska koná ve Slezskoostravské galerii od 26. dubna do 2. června

Výstavu ve čtvrtek společně zahájili místostarosta Slezské Ostravy Ing. Petr Janíček a generální konzulka Polské republiky v Ostravě Anna Maria Olszewska. Obdobná výstava, jen s anglickými texty, bude na konci května otevřena v Evropském parlamentu v Bruselu. Ve Slezskoostravské galerii tak mohou návštěvníci vidět vůbec jako první desítky historických i moderních vil pěti evropských zemí. „Jsem velmi rád, že výstava, která v mnohém přesahuje i hranice kraje, se koná právě u nás,“ řekl místostarosta Petr Janíček. „Moc děkuji Slezskoostravské radnici, která je skvostem sama o sobě a nyní k ní přibývá ještě tato výstava,“ ocenila místo konání výstavy konzulka Anna Maria Olszewska.  Projekt mapování slavných vil vznikl v České republice, později se rozšířil i do dalších evropských zemí.

Mezi vystavenými vilami nechybí ani známá vila Eduarda Lisky ve Slezské Ostravě, která je od roku 2008 národní kulturní památkou. Výstava Slavné vily zemí Visegrádské čtyřky a Slovinska se koná pod záštitou senátora a starosty Slezské Ostravy Ing. Antonína Maštalíře. Na radnici potrvá do 2. června.

vys1 vys 2 vys 3
vys 5 vys 6

ArtPokalypsa. Kusy dolů ve Slezskoostravské galerii - 28. 3. 2013

Ostravský výtvarník Marek Nenutil /1978/ s uměleckým pseudonymem Openmindz 360° vystavuje od  28. března ve Slezskoostravské galerii. Výstava dostala jednoznačný název: ArtPokalypsa.

Návštěvníci galerie mohou vidět kromě Nenutilových nových obrazů, vzniklých převážně v letošním roce, i nejrůznější vitríny plné posbíraných kostí či velkou hromadu věcí, nejvíce připomínající skládku.  V galerii jsou staré barely, pneumatiky či tlející listí. „Vše je inspirováno okolními opuštěnými ostravskými doly,“ vysvětluje Nenutil význam svých objektů. „Bývalé doly často navštěvuji a sbírám artefakty, které pak vystavuji v boxech. Zrezivělé věci, dřívka i kosti. Pocházejí z Ostrama, Dolu Petr Bezruč nebo také z Dolu Heřmanice,“ svěřuje se autor. Petr Hájek z pražské galerie The Chemistry Gallery během vernisáže připomenul, že Nenutilovy práce byly zastoupeny i na veletrhu současného umění Art Prague, který se konal v Praze v měsíci březnu. „Nenutilova díla kupují respektovaní sběratelé,“ konstatoval Hájek.

Výstava skončí 21. dubna 2013.

v1 v2 v3
v4 v5

Jakub Kotas ve Slezskoostravské galerii

Výstava fotografa Jakuba Kotase ve Slezskoostravské galerii nazvaná Cesta za obzor byla zahájena 6. listopadu a potrvá až do 6. ledna. Během vernisáže se konala i módní přehlídka, kdy modelky byly oblečeny do šatů s potisky Kotasových fotografií. Fotograf Jakub Kotas je rodákem ze Slezské Ostravy, dlouhá léta žil v USA, kde měl i své fotografické studio. Výstava obsahuje fotografie, které Jakub Kotas fotil v Evropě stejně jako ve Spojených státech.

DSC_0228.JPGDSC_0234.JPGDSC_0244.JPG
DSC_0249.JPG DSC_0254.JPG

Ostrava Art ve Slezskoostravské galerii

SLEZSKÁ OSTRAVA/ Dvacet současných výtvarníků z Ostravska vystavuje svá díla ve Slezskoostravské galerii.

Slezskoostravská galerie se zařadila do projektu Ostrava Art 2012, kdy osm desítek výtvarníků z Ostravska představuje svá díla v osmi ostravských galeriích.

Ve Slezskoostravské galerii se vernisáž konala ve středu 19. září a přišly na ni desítky návštěvníků.

„Na výstavu ve Slezskoostravské galerii se skutečně těším. Pokládám ji za nejhezčí galerii v Ostravě. Skutečně exkluzivní prostor,“ řekla před zahájením za organizátory Ostrava Art Doc. PaedDr. Michaela Terčová, předsedkyně Unie výtvarných umělců – Sdružení výtvarných umělců a teoretiků Ostravska.

„Ve Slezskoostravské galerii jsou zastoupeni ti, kteří už u nás vystavovali, jako Karel Lepík nebo Eva Damborská. Jiní u nás svou profilovou výstavu teprve chystají, což jsou Karel Haruda nebo Jiří Sibinský,“ řekla galeristka Slezskoostravské galerie Mgr. Věra Vahalíková.

„Doplnili je renomovaní umělci jako Vratislav Varmuža nebo malíři, kteří se proslavili v jiných oborech lidské činnosti jako architekt Jan Teisler,“ dodala Vahalíková.

Vystavena jsou nyní na Slezské díla i od takových umělců, jakými jsou Jakub Špaňhel, Katarina Szanyi nebo sochař Martin Kuchař.

„Myslím, že výstava se mimořádně povedla, těší mne, že návštěvníci galerii prakticky zaplnili,“ uvedl během vernisáže starosta Ing. Antonín Maštalíř.

Ostrava Art 2012 byl zahájen 30 srpna v Galerii Mlejn a skončí 18. října ve Výtvarném centru Chagall. Cíl projektu je podle Michaely Terčové jasný. „Chceme představit a také sblížit umělce z Ostravska. Když mají v Ostravě své festivaly hudba nebo divadlo, může se takto prezentovat i výtvarné umění,“ argumentovala Terčová.

Podle dalšího z organizátorů, výtvarníka Dalibora Andrýska, se na Ostrava Art objevují velice zajímavá díla. „Doporučil bych například Galerii Dole v klubu Fiducia, kde vystavují nejmladší ročníky, v některých případech i středoškoláci,“ konstatoval Andrýsek. Zároveň ocenil výstavu ve Slezskoostravské galerii. „Úžasná galerie a skvělý prostor. Kurátoři zde vybrali z vystavovatelů především pedagogy Ostravské univerzity nebo starší výtvarníky, kteří se v tomto pěkném prostoru mohou výborně prezentovat,“ prohlásil.

První ročník Ostrava Art se konal v roce 2008, svá díla tehdy v ostravských galeriích vystavovalo sedmdesát umělců, letos jde o druhý ročník akce. „Museli jsme obejít hodně lidí a požádat o hodně grantů,“ popsala Terčová, že získat prostředky na tak rozsáhlou záležitost vůbec nebylo jednoduché.

„Chtěli bychom, aby se z Ostrava Art stal pravidelný festival, který by se konal například každé dva roky.  Vše to však závisí na penězích,“ řekl Andrýsek o dalších plánech organizátorů.

art1.JPG art 2.JPG art 3.JPG
art 4.JPG

Levitace Antonína Gavlase

Ostravský malíř Mgr. Antonín Gavlas představil ve středu 9. května svá díla ve Slezskoostravské galerii. Výstava s názvem Levitace zahrnuje desítky malířových obrazů, ale také sochy, keramiku fotografie či smalty. Dr. Vladimír Šiler ve svém úvodním slově k výstavě označil Antonína Gavlase za všestranného výtvarníka.

„Antonín Gavlas si za léta působení v Ostravě vybudoval to nejlepší, co člověk může – dobrou pověst. Jako široce uznávaného všestranného výtvarníka i jako respektovaného manažera umění,“ konstatoval Šiler. Na výstavě je možné mimo jiné vidět i obrazy vytvořené technikou zvaná enkaustika. Což je technika práce s voskem. Té se u nás a dokonce i ve světě věnuje jen několik výtvarníků. „Když člověk tvoří, pak není důležité z čeho, ale je důležité co,“ odpověděl autor Antonín Gavlas na otázku, proč používá ve svém díle tolik technik. Výstava bude otevřena do 17. června.

123
4 5 6
7

Vernisáž obrazů Karla Lepíka

Docent Karel Lepík zahájil výstavu svých obrazů ve Slezskoostravské galerii. Vernisáž se konala ve čtvrtek 9. února a na umělcovy obrazy se přišlo podívat několik desítek návštěvníků. Karel Lepík je dlouholetým vysokoškolským učitelem kresby a malby na Ostravské univerzitě. Žije a tvoří ve Frýdku-Místku.

„Vystavená díla jsou výběrem mé tvorby od roku 1990. Tak velkou výstavu jsem v Ostravě neměl už dlouho,“ řekl výtvarník. Výstava nazvaná Výběr z díla potrvá ve Slezskoostravské galerii do 18.března.

v1.JPG v2.JPG v3.JPG
v4.JPG v5.JPG

Pedagožka vystavuje se studenty

Výstava prezentuje tvorbu prostorových prací Michaely Terčové
Ostrava - Textilní výtvarnice Michaela Terčová, která je současně pedagožkou na Ostravské univerzitě, vystavuje od tohoto týdne svoji tvorbu ve Slezskoostravské galerii.

Představuje tam objekty vzniklé tkaním, batikováním i technikou patchworku. K samostatné tvorbě inspiruje i své studenty. Nejtalentovanější z nich přizvala ke spolupráci na výstavě.
Výstava byla zahájena slavnostní vernisáží, na které přivítala hosty galeristka Slezskoostravské galerie Věra Vahalíková a místostarosta Slezské Ostravy Radomír Mandok.
Úvodního slova se ujala Renata Skřebská, z katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity (PF OU). "Výstava prezentuje tvorbu prostorových prací paní docentky Michaely Terčové, její práce jsou vytvořeny její vlastní osobitou technikou, snoubí se zde její schopnost pracovat s materiálem, cit pro vyjádření materiálu, takže jsou tu artefakty, které se stávají jakýmsi uměleckým dílem, i když se jedná o textilie," shrnula Skřebská.
Sama autorka Michaela Terčová k vystaveným exponátům říká: "Jak už sám název výstava napovídá, je to výstava má a mých žáků. V poslední době se kloním k myšlence, že je to úplně ideální spojení. Já studentům připravuji témata a motivuji je, a když pak spolu vystavujeme, tak přejímáme jeden od druhého své nápady postřehy a právě v té vzájemné komunikaci se rodí další a další nápady." Terčová vystavuje i své vlastní práce jako například vázané tapiserie a pak další techniky, u které vycházím z voskové batiky, která je dále kombinovaná." Terčová i její studenti pak projevili obavy nad možným zrušením výtvarné výchovy na základních a středních školách. Výtvarná výchova není věnována těm, kteří se chtějí věnovat umění, je tady pro každého, kdo má zájem rozvíjet své schopnosti a dovednosti, ať už komunikační, či jiné," řekl student 4. ročníku PF OU Lukáš Adamík.
Výstava potrvá do 13. června a určitě stojí za zhlédnutí. Slezskoostravskou galerii najdete v budově radnice na Těšínské ulici. Marie Stypková
Výstava byla zahájena slavnostní vernisáží, na které byli přítomni i studenti docentky Terčové.

01 02 03
04 05 06

Foto/ Marie Stypková

Výstava Ivana Titora a Igora Kitzbergera stojí za zhlédnutí

Na slavnostním zahájení výstavy Ivana Titora a Igora Kitzbergera nebyli přítomni jenom oba autoři a šedesát uměnímilovných návštěvníků, ale také římský císař a český král Karel IV. Lucemburský.
Jak je to možné? Expozici totiž dominovala bronzová plastika tohoto nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku z dílny Igora Kitzbergera. A proč ten minulý čas? Hned ráno po úspěšné vernisáži putoval bronzový státník do našeho hlavního města, kde zaujal důstojné místo na podstavci v Muzeu Jana Ámose Komenského. Místem jeho premiéry však zůstane Ostrava. Aby nebyli návštěvníci Slezskoostravské galerie ochuzeni o zážitek z této jedinečné sochy, jsou na výstavě k vidění studie k této monumentální plastice vyvedené v oceli i bronzu.
Sochař Igor Kitzberger je spojen mimo jiné s Ostravskou univerzitou. Realizoval insignie pro její rektorát a dvě fakulty, zdravotně sociální a filozofickou. "Byl jsem pozván Ivanem Titorem. Už jsme spolu vystavovali, ale v tak krásných prostorách ještě ne," řekl na adresu Slezskoostravské galerie akademický sochař a umělecký kovář Igor Kitzberger s tím, že k vidění jsou třeba témata Paganiniho, harlekýna nebo již zmíněného Karla IV. "Materiál, z něhož tvořím, mi sám napovídá, co má dělat a jak to má dělat," prozradil skromný sochař.
Na výstavě mohou zájemci vidět také práce Ivana Titora, který je znám z četných úspěšných výstav v regionu a také z jeho pedagogického působení na Ostravské univerzitě. "Jsou tady zastoupeny obě větve mé tvorby, jednak taková ta konstruktivně architektonická, jednak figurativní," prozradil Titor s tím, že těžiště jeho tvorby spočívá v touze proniknout pod povrch věcí.
Výstava, na které se jedinečným způsobem snoubí umění obou vystavujících, potrvá ve Slezskoostravské galerii do 25. dubna 2010.

01.jpg 02.jpg 03.jpg
04.jpg 05.jpg 06.jpg
07.jpg 08.jpg 09.jpg
10.jpg 11.jpg 12.jpg
13.jpg 14.jpg

Foto/ Marie Stypková, Lubomír Časnocha