Den Slezské 2022

1/6 2022

Slunečné počasí, skvělá dětská a školní představení, spousta soutěží, dobré jídlo i pořádná porce hudby. Tak lze asi nejlépe několika slovy charakterizovat Den Slezské 2022, který se uskutečnil v sobotu 28. května v areálu Slezskoostravského hradu.

Den Slezské 2022

Po celý den, od devíti hodin dopoledne do večerních dvaadvaceti, přicházely na hrad tisíce návštěvníků všech věkových kategorií. Jak je již na Dni Slezské ustáleným zvykem, vstupné se žádné neplatilo. Program na hlavním pódiu na nádvoří Slezskoostravského hradu začal již po 9. hodině. Pódium obsadily děti z mateřských a základních slezskoostravských škol. 

Po desáté hodině přišlo přivítat na pódium diváky vedení městského obvodu. Starosta Richard Vereš upozornil, že jsou právě svědky jubilejního, již 15. ročníku Dne Slezské.  „Mateřské i základní školy předvedly krásná vystoupení, moc se jim povedla. Přeji vám, ať si celý den moc užijete, ať se vám líbí!“ zdravil příchozí starosta, ke kterému se připojil také místostarosta Roman Goryczka. „Věřím, že jsme již nad epidemií vyhráli a Den Slezské se bude zase konat každoročně tak, jak to má být,“ řekl. Poděkoval rovněž dětem za originální vystoupení a sponzorům za peníze, které na Den Slezské věnovali.

Jedinečnou událostí, která se stala neodmyslitelnou součástí Dne Slezské, je klání kuchařských týmů ve vaření tradičního slezského jídla bigosu. Poprvé se na Dni Slezské soutěž Slezský bigos konala již v roce 2007. „Podobná soutěž není nikde na světě, a to ani v Polsku, kde je bigos mnohem známější než u nás,“ uvádí Karel Drápal z Asociace kuchařů a cukrářů ČR, která soutěž zaštiťuje. Letos se soutěže účastnily čtyři týmy, pátý na Slezskou nedorazil kvůli potížím s autem.

Vůbec poprvé porota letos vyhodnotila jako vítěze tým Městské nemocnice Ostrava, druhý byl tým Gryfne frele z polských Katovic, třetí Česnek tým z Opavy a čtvrtý Gejza tým z jihomoravských Pozořic. Poháry a ceny zúčastněným rozdal na pódiu starosta Richard Vereš. „Ochutnal jsem všechny bigosy a všechny byly vynikající. Vůbec nezávidím porotcům jejich těžkou práci v posuzování jejich kvality,“ konstatoval Richard Vereš, který zároveň ocenil, že vítězný pohár tentokrát zůstal „doma“, na ostravských Fifejdách.

V celém areálu uvnitř hradu i v jeho okolí zatím probíhala spousta her a soutěží. Návštěvníci stříleli z luku i ze vzduchovek, potýkali se s virtuální realitou, čekaly na ně různé hlavolamy. V provozu byly kolotoče i pouťová autíčka, svoji techniku zde za velké pozornosti diváků předváděla Police ČR. Svůj stánek měl před hradem i městský obvod Slezská Ostrava. Lidé si sem chodili pro suvenýry a mohli rovněž zaznamenat své podněty k rozvoji Slezské pomocí formuláře Strategický plán udržitelného rozvoje městského obvodu Slezská Ostrava.

Pozdní odpoledne a večer pak již patřily hudbě. Na pódiu se střídaly kapely Slza, Acoustica nebo O5 a Radeček. Finále potom opanoval Xindl X, kterého jeho fanoušci zahrnuli hlasitými ovacemi a vůbec jej v samotném závěru Dne Slezské nechtěli propustit z pódia.

FOTOGALERIE