V Heřmanicích se děkovalo za úrodu

28/8 2023

V areálu heřmanického fotbalového klubu se v pátek 25. srpna konaly Heřmanické dožínky.  Pořadateli byli městský obvod Slezská Ostrava a FC Heřmanice Slezská. Dožínky provázela prezentace místních mladých fotbalistů, koncerty, dětské atrakce i kulinářské speciality.

V Heřmanicích se děkovalo za úrodu

Foto: Jan Král

Jak připomněl starosta Slezské Ostravy Richard Vereš, dožínky se v Heřmanicích konávaly pravidelně do roku 1948, během období totality však byly přerušeny. Nyní se tradice dožínek obnovuje, letos se konal již 4. ročník.

Zemědělci v některých částech městského obvodu stále hospodaří. Kromě Heřmanic například také v Koblově nebo Antošovicích. „Je proto na místě, že dožínky zůstávají ve Slezské Ostravě zachovány,“ doplnil starosta Richard Vereš. Ten také během slavnostního zahájení převzal od organizátorů dožínkový věnec, který vždy náležel největšímu hospodáři v obci. Tím je dnes ve Slezské Ostravě právě městský obvod jako největší vlastník pozemků. Přítomné pozdravil z pódia za organizátory i předseda FC Heřmanice Slezská Jaroslav Mlčoch. „Jsem rád, že zde můžeme prezentovat práci s mladými fotbalisty. Vážím si všech, kteří na dnešní sváteční odpoledne přišli,“ řekl.

Pak už pódium patřilo kapelám jako Acoustica, Tralala Band nebo Skrat. Na trávníku předváděli svou tréninkovou zátěž mladí fotbalisté, které na hřiště přivezl na slavnostně nazdobené vlečce traktor. Dětskou zónu zaplnily děti, které se bavily ve skákacím hradě nebo s nejrůznějšími obřími hlavolamy a deskovými hrami.