Jak správně větrat v bytech, abychom omezili vznik plísní

27/11 2020

Po konzultaci s techniky ATELIER DEK, jsme vám připravili návod k zamezení tvorby plísní v bytech.

Jak správně větrat v bytech, abychom omezili vznik plísní

Větrání je činnost, kterou děláme denně a zpravidla již automaticky. V mnoha případech ji však neděláme správně. Zejména v zimních měsících je správné větrání velice důležité a měli bychom se na něj zaměřit. Větráme proto, abychom se zbavili těžkého a vydýchaného vzduchu v místnosti, předcházeli rosení oken, snížili tvorbu plísní a negativního působení těchto faktorů na vaše zdraví.

Ve Slezské Ostravě je spousta domů, které mají problémy s vlhkostí. Jedná se převážně o starší domy, které v minulosti nebyly izolovány na takové úrovni, jak se děje dnes. Tyto domy jsou postupně rekonstruovány. Jsou instalována nová okna, převážně plastová. Stará dřevěná okna neměla takové izolační vlastnosti jako současná okna. Stará okna umožňovala dostatečnou výměnu vzduchu, i když byla zavřená. Uživatelé objektu se nemuseli tolik zabývat otevíráním oken pro odvod nadměrné vlhkosti. Nová okna mají kvůli energetickým požadavkům výrazně vyšší těsnost. Pokud uživatel nezmění návyky ve větrání spolu s výměnou oken, hrozí zvyšování relativní vlhkosti. Pak může docházet k vlhkostním poruchám a nejčastěji k tvorbě plísní.

Problematika plísní je řešena v ČSN 73 0540-2. Riziko růstu plísně je na površích, kde je relativní vlhkost přilehlého vzduchu vyšší než 80 %. Při užívání obytných místností dochází k produkci vodní páry (dýchání lidí a domácích zvířat, výskyt květin, při vaření, mytí nádobí apod.) a produkci škodlivin (zejména CO2 při dýchání). Pro zachování kvality vnitřního prostředí a odvod nadměrné vlhkosti a škodlivin je nutno interiér větrat čerstvým vzduchem. Cílem je udržet relativní vlhkost a teplotu v interiéru na hodnotě dle tabulky, ideálně pod 50 %.

Hodnoty teplot v interiéru a relativní vlhkosti v místnosti ukazuje následující tabulka.

 

Požadavky na potřebné množství přiváděného čerstvého vzduchu a další požadavky na způsob větrání místností jsou stanoveny ve zvláštních předpisech v závislosti na charakteru provozu budovy, technologických požadavcích, tělesné aktivitě osob apod. Pro potřeby interiéru bytu, bychom se měli zaměřit na tyto zásady:

-          Pro úsporu energie se vyvarovat nadměrného nekontrolovaného větrání (trvale otevřená nebo nedovřená okna, se současným přetápěním).

-          Po dobu přítomnosti osob v místnosti mít okna v poloze mikroventilace (4. poloha kliky okna – omezená těsnost funkční spáry okna).

-          V zimním období se doporučuje, v době přítomnosti osob v místnosti, přiměřeně větrat občasným otevíráním okna.

-          Výhodné je intenzivní větrání, tzn. otevření okna na dobu cca 10 minut minimálně třikrát denně.

-          Doporučujeme instalovat měřič relativní vlhkosti do často užívaných místností.

-          Při vlhkosti nad 50 % v nejchladnějších zimních dnech doporučujeme také vyvětrat.

V jarních a podzimních měsících je v exteriéru vysoká relativní vlhkost. V tomto období je i standardní relativní vlhkost v interiéru vyšší než 50 %. Doporučuje se nechat otevřená okna až 15 minut. V létě už je to více měně na vás. Ideální je větrat okolo půl hodiny.  Obecně platí, že čím chladněji venku je, tím kratší doba větrání stačí. Co se počasí týče, pokud vás trápí vlhkost v domácnosti, nevětrejte za deště. Relativní vlhkost v interiéru by se vám doma ještě zvýšila.

 

Ve většině bytových domů, které jsou ve správě našeho obvodu, byly za účelem dosažení kvalitnější dodávky tepla a úspor nákladů na vytápění, nainstalovány přístroje pro regulaci a měření tepla. Jedná se o termostatický radiátorový ventil (RTV), který se skládá z termostatického ventilu, zabudovaného na vstupu do radiátoru a termohlavice (bílá, otočná).

Funkce termostatického ventilu spočívá v tom, že termohlavice, která má zabudované teplotní čidlo, snímá okolní teplotu v místnosti a podle nastavení stupně reguluje průtok topné vody do radiátoru.

Orientační teploty v místnosti pro jednotlivé stupně na termohlavici jsou: ventil

  • I – 12 °C
  • II – 16 °C    (pod touto hodnotou lze očekávat výskyt plísní)
  • III – 20 °C
  • IV – 24 °C
  • Max – 28 °C (podmíněno dostatkem tepla od dodavatele)

           

Aby RTV správně fungoval, nesmí být termohlavice zastíněná např. hlubokým parapetem, krytem, přisunutým nábytkem, těžkým závěsem apod. (záclona nevadí).

Instalací RTV se mohou vyskytovat stavy, kdy radiátor, který je jím osazen, je z části chladný. Je to běžný provozní stav, kdy šetříte. Znamená to, že nastavená teplota v místnosti je dosažena a termohlavice dává pokyn k uzavírání ventilu, neboli šetření.

Instalací redukčních přístrojů (včetně regulátoru v suterénu) se může v soustavě ozývat šum protékající vody. Šum může souviset s obsahem vzduchu v topné vodě. Na horních radiátorech jsou proto nainstalovány automatické odvzdušňovací ventily – čepička musí být uvolněná pro únik vzduchu (pak ventil automaticky uzavírá, takže nedochází k úniku vody)

V zájmu zachování správné funkce a záruky nezasahujte nedovoleným způsobem do termostatické hlavice ani ventilu.

Informace k tomuto článku byly čerpány z Termovizního protokolu – termovizní měření obvodových konstrukcí zpracovaný pro náš obvod a z konzultací a článků poskytnutých společností ATELIER DEK (www.atelier-dek.cz).