Pocta ostravským skladatelům na radnici

24/1 2024

Neobyčejný koncert pojmenovaný Pocta ostravským skladatelům se odehrál 23. ledna v obřadní síni slezskoostravské radnice. Zazněly skladby Rudolfa Kubína, Leona Juřici, Vladimíra Svatoše, Jana Grossmanna a Edvarda Schiffauera.  Dva žijící autoři z programu, Jan Grossmann a Edvard Schiffauer, byli na koncertě účastni.

Pocta ostravským skladatelům na radnici

Zpěvu se ujali Simona Mrázová, Johana Černohorská, Lenka Háčková a Roman Vlkovič za klavírního doprovodu Alexandra Starého. Koncert byl letošním prvním v rámci Cyklu komorních koncertů 2024 pravidelně pořádaných městským obvodem Slezská Ostrava za finanční podpory statutárního města Ostrava.

Výběr autorů nebyl vůbec náhodný. Letos česká hudbymilovná veřejnost slaví Rok české hudby. Připomíná si 200 let od narození a 140 let od úmrtí Bedřicha Smetany. České kulturní instituce reagují na toto výročí speciální dramaturgií a nejinak tomu bude i na Slezské. I zde budou znít v průběhu roku významná česká komorní díla v provedení významných českých umělců.

Na koncertě Pocta ostravským skladatelům zazněly v první půli Trojanovské pěsničky Rudolfa Kubína. cyklus písní Zapadaj siniečko Vladimíra Svatoše a Tři písně pro dva soprány na texty Jiřího Žáčka skladatele Jana Grossmanna.

Druhá půle se nesla v humorném duchu. Na programu byly Rozvodové písně Leona Juřici. Sám autor za svého života jejich vznik odůvodňoval tím, že o láce a o svatbách vzniká písní mnoho, zatímco o rozvodech nejsou písně žádné. Leon Juřica (1935-2014) je rovněž autorem nejkratší opery na světě a jako takový je zapsán v Guinessové knize rekordů. Opera se jmenuje Žáby a trvá přesně 2:08 minuty.

Zbývající část druhé půle naplnily písně Edvarda Schiffauera, politického vězně 70.let. Jako skladatel byl v roce 1972 a 1973 devět měsíců ve vězení za představení Syn pluku ostravského divadla Waterloo. V sále slezskoostravské radnice zazněl Schiffauerův cyklus písní z Opavska nazvaný O lasce u nas a také cyklus Chytrosti. Zde Edvard Schiffauer použil jako texty ke svým písním výroky Archimeda, Alberta Einsteina, a dokonce i Vladimíra I. Lenina. „Když jsem učil na devítiletce, vymýšlel jsem pro žáky různé chytrosti. A aby se jim poučky dobře pamatovaly, tak jsme je rovnou zpívali,“ vysvětlil Edvard Schiffauer s úsměvem vznik těchto kompozic. Od V.I. Lenina tak radnicí zněl ve formě písně jeho známý slogan učit se, učit se, učit se.

FOTOGALERIE