Strom ze Slezské byl zvolen Stromem hrdinou

19/5 2021

Do finále 20. ročníku ankety Strom roku, za kterou stojí Nadace Partnerství, postoupila dvanáctka kandidátů ze sedmi krajů. Porota letos vybírala z rekordních sedmasedmdesáti návrhů. Speciální ocenění Strom hrdina si vysloužila i Lípa Na Podborčí ze Slezské Ostravy.

Strom ze Slezské byl zvolen Stromem hrdinou

V anketě Strom roku budou Moravskoslezský kraj reprezentovat hned dva finalisté: dub letní s přízviskem valašisko tvrdé z Kozlovic a lípa z Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí. Speciální ocenění Strom hrdina si vysloužila i Lípa Na Podborčí z Ostravy a Kedroňova metasekvoj z Bohumína. Letní online hlasování v anketě Strom roku se otevře od 21. června na www.stromroku.cz.

Letošní novinkou je rozšíření Stromojízdy o setkání s navrhovateli stromů, kterým byl udělen čestný titul Strom hrdina. „Cílem ankety Strom roku je nejen upozornit na staré a významné stromy, ale také na ty, které ohrožuje lidská činnost či zdravotní stav. Tyto stromy potřebují nejen péči, ale i pozornost. V rámci letošního ročníku jsme se tedy rozhodli zařadit tyto stromy do Stromojízdy a zajistit jim publicitu, kterou si zaslouží, popisuje změny koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

 

Jedním z takových stromů je i lípa z Ostravy, která zůstala jako poslední připomínka původně zemědělské, později hornické lokality Podborčí. Do soutěže ji přihlásil Spolek Pestré vrstvy spolu s Městským obvodem Slezská Ostrava, Ostravským muzeem, Spolkem Fiducia, Okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu. Lípa malolistá byla vysazena zhruba před 240 lety v původně zemědělské osadě Na Podborčí. Od další osady Hranečník oddělovala Podborčí klikatící se řeka Lucina, jak se tehdy nazývala, a směrem na jih ji obepínal les Borek, který jí dal také jméno. Příběh lípy začíná někdy kolem roku 1785. Strom, který někdo zasadil na předzahrádce gruntu číslo 48. Poklidný, zemědělský život osady se změnil v polovině 19. století, kdy se nedaleko zaniklého rybníka Zárubek začalo těžit uhlí.

 

Starousedlíky na Podborčí obklopily těžní věže i hornická kolonie. Dnes z ptačí perspektivy uvidíte místo usedlostí, těžních věží a kolonií jen hustý les. Podborčí se stalo symbolem ostravské krajiny, kterou od základu proměnil proces industrializace. Starobylá osada zanikla pod navážkou hlušiny z těžby černého uhlí, usedlosti a pole překryla strusková halda, která se dnes zvedá do výšky nad tramvajovou tratí a prorostla jí nepřístupná džungle. Každý den tak cestující jezdí přímo centrem původní osady a lidskou přítomnost jim připomínají jen zbytky staré hornické kolonie Jakubky, kterou vidí z oken tramvají.

 

Úplně všechno však těžba pohřbít nedokázala. Po starém Podborčí zůstala jediná, ale za to stále živá připomínka - lípa, která byla v roce 1990 prohlášená za památný strom. Její obvod je úctyhodných 482 centimetrů. V současné době však její majestátní koruna schne, dlouhé a klikaté větve slábnou a odlamují se a strom napadlo jmelí. Statná lípa se ztrácí mezi odpadky haldoviny. Už není solitérem, zarostla v džungli. Spolek Pestré vrstvy bojuje za její záchranu. Pokud lípa bude v soutěži ohodnocena, získá navrhovatel stromu finanční prostředky na její ošetření.  

foto

foto1

Tradiční focení a setkání s ambasadory v rámci Stromojízdy bude letos rozděleno do tří etap a potrvá od 27. května do 9. června. Stromy profesionálně zachytí fotografka Lucie Mojžíšová. Hlasovat bude možné od 21. června do 12. září.


Vítězný Strom roku bude vyhlášen 22. září v Brně a získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia. Stejně jako předchozí vítězové bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku.

 

Finálová dvanáctka

 

Strom

Obec

Kraj

Zpívající lípa

Telecí

Pardubický kraj

Lípa Kapucínka

Zlatá Koruna

Jihočeský kraj

Strážce Výštice

Olešník

Jihočeský kraj

Běleňská lípa

Malšín

Jihočeský kraj

Smrk ztepilý na ulici Ramešova

Brno

Jihomoravský kraj

Lípa pod Holým kopcem

Bohdalice

Jihomoravský kraj

Šmigule

Sivice

Jihomoravský kraj

Platan javorolistý

Praha 5 - Smíchov

Praha

Dolní popovská lípa

Jáchymov

Karlovarský kraj

Dubisko valašisko tvrdé

Kozlovice

Moravskoslezský kraj

Novoveská lípa

Nová Ves

Moravskoslezský kraj

Svatováclavský dub

Stochov

Středočeský kraj

Stromy hrdinové

Javor z Prahy

Praha 1 – Staré město

Praha

Děda Vševěda

Vlašim

Středočeský

Jasan – Strážce Podkovy

Pardubice

Pardubický

Lípa Na Podborčí

Ostrava

Moravskoslezský

Kedroňova metasekvoj

Bohumín

Moravskoslezský