Úklid okolo rybníku na počest ředitele zoo Petra Čolase

15/3 2021

Od pátku 12.března do neděle 14. března uklízeli zaměstnanci Zoo Ostrava spolu se členy Mysliveckého spolku Ostrava Heřmanice okolí Heřmanického rybníku. Na úklidu se podílel i Městský obvod Slezská Ostrava, který nechal k rybníku přistavit velkoobjemový kontejner.

Úklid okolo rybníku na počest ředitele zoo Petra Čolase

V pátek 12. března by se dlouholetý a oblíbený ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas dožil 56 let. Právě k tomuto výročí ředitele, který zemřel loni v srpnu, připravili zaměstnanci zoologické zahrady úklidovou akci.

„Petr Čolas měl velmi rád přírodu a její ochranu považoval za jednu z nejdůležitějších věcí na světě. Rozhodli jsme se proto, že mu úklidem přírody vzdáme hold k jeho nedožitým narozeninám. Postupně bychom byli rádi, aby se z dnešního úklidu stala každoroční tradice a zapojilo se co nejvíce lidí,“ řekla Jana Kanichová z ostravské zoo, která se jako jedna zaměstnankyň pustila v Heřmanicích do sběru odpadků. Heřmanický rybník je místem, které Petr Čolas velmi rád navštěvoval. „Určitě by byl nespokojen s tím, jaký tady lidé dělají nepořádek a k úklidu by se připojil,“ dodala Kanichová.

Předseda heřmanického mysliveckého spolku Jiří Lizák připomněl, že heřmaničtí myslivci se zoo spolupracují již dlouho, a proto se k akci okamžitě přidali. „Děkujeme městskému obvodu za to, že poskytl zdarma velkoobjemový kontejner,“ připomenul Jiří Lizák. Mrzelo ho, že se do akce nemohlo zapojit naráz více lidí. „S ohledem na koronavirovou situaci se v úklidu střídáme po hodině po dvojicích, dodržujeme veškerá opatření,“ uvedl předseda heřmanických myslivců. Zakládání černých skládek kolem heřmanického rybníku trápí nejenom místní myslivce dlouhodobě a myslivci minimálně jednou za rok v lokalitě uklízejí.  Lidé u rybníku vyhazují plastové lahve, stejně jako staré pneumatiky nebo stavební suť. „Takové chování považuji za nepochopitelné. Okolí heřmanického rybníku je krásným místem ve městě a zdejší příroda si nic podobného nezaslouží,“ uvedl během jarního úklidu Jiří Lizák.

foto

foto1

foto2