FRAGMENTY KRAJINY. Jiří Sibinský

10/2 2013

26. 9. – 3. 11. 2013 (prodlouženo do 8. 11. 2013)

Vernisáž 25. 9. 2013 v 17:00 hodin

FRAGMENTY KRAJINY. Jiří Sibinský

Jiří Sibinský se narodil v roce 1947 ve Václavovicích. Studoval na Střední průmyslové škole stavební v Ostravě propagační výtvarnictví. Vystavuje od roku 1976. Realizoval řadu samostatných a účastnil se mnoha kolektivních výstav v tuzemsku i zahraničí, např. Linz (1999), Ostrava (2000). Jiří Sibinský je mnohostranný umělec, který svůj zájem vedle malby soustřeďuje na grafiku a sochařskou tvorbu. Jeho dílo se objevuje také v oblasti grafického designu, což dokládá řada návrhů a realizací firemního stylu, např. interiér obřadní síně – Frýdek-Místek (1995), svítící plastika na budově Komerční banky – Ostrava (1996), památník E. Zátopka – Kopřivnicie (2000), oltář kostela – Uhlířov (2000). V malbě je Jiřímu Sibinskému blízká velmi bohatá barevnost propracovaná rozličnými technikami. V grafice začínal u linorytu a přes sítotisk došel až k náročné litografii. V poslední době vznikají složitým způsobem zajímavé velkoformátové digitální tisky, kde se objevují motivy z jeho rybářských toulek, odrazy světla na vodní hladině a další detaily přírody ve fantastické až snové vize.

 

Věra Vahalíková

 

Sibinský je umělec, který ve své profesionalitě a mnohostrannosti, spojuje tradici s neustálým hledačstvím. Potvrzuje to i jeho výstava velkoformátových digitálních grafik. Zkušenosti s grafickou tvorbou počítá na desítky let. Vyzkoušel řadu technik od linorytu, přes sítotisk, až skončil u náročné litografie, kterou si realizuje ve své dílně, jako jediný výtvarník v kraji. Při zpracování obrazů i grafik si často uvědomoval, jaké kouzlo je často skryto v grafickém nebo obrazovém detailu, v nevelkém rozměru, který se ztrácí v celkové kompozici a uniká pozornosti diváka. To kouzlo detailu jej, jak vzpomíná, pronásledovalo takřka třicet let. Teprve poslední léta však mohl svůj sen realizovat. Využil k tomu částečně technické vybavení svého syna Marka. Vytváří velice komplikovaným způsobem tisky, kombinující tisky na litografickém listu, které jsou převáděny skenerem na velkoformátové digitální tisky. Když se svými pokusy před dvěma léty začal, dokončoval tisky dalšími zásahy, klasickou malířskou technikou. Brzy však technologický postup tak zdokonalil, že výsledný tisk je již definitivním dílem. Vzrušující pro diváka je, že zde najde zcela logické pokračování jeho výtvarných motivů z předcházející tvorby. Intenzivně vnímáme, že se zde objevují motivy z jeho rybářských toulek, nesčíslné odrazy světla na vodní hladině, stíny stromů, vnímané podvědomě, hladina viděná sítí travin, hutná řasami. Zvedneme-li zrak k dalším pracím, objeví se znovu detaily přírody, krajiny, stromů, náznaky horizontů i biomorfní tvary, ve fantastické až snové vizi. Složité kompozice, využívající nahodilosti a intuice, při kterých se - někdy velmi dlouho - rodí nové grafické listy, má pak divák množnost se prodírat skutečně-neskutečnými světy. Proti klasickému obrazu je zde vedle barvy, tvaru, udivujících struktur, výrazný podíl světla, které dává grafikám nebývalou hloubku a prostor. Nová techniku umožnila umělci přetavit své barokně dramatické cítění přírody, neustále přítomné v jeho díle, do nové tvorby, která si však zachovává jeho bytostně konkrétní pocit ze světa.

 

Karel Bogár, vernisáž výstavy

Výtvarník z Ostravska vystavuje ve Slezskoostravské galerii

JIŘÍ SIBINSKKÝ. FRAGMENTY. VERNISÁŽ VÝSTAVY

 

Vernisáž obrazů a grafik Jiřího Sibinského nazvaná Fragmenty krajiny se konala ve Slezskoostravské galerii ve středu 25. září. Jiří Sibinský /1947/ je rodákem z nedalekých Václavovic, ve kterých žije dodnes. Zprvu vyučený zámečník studoval umění při zaměstnání. Vystavovat začal v roce 1976. Sibinský není jenom malířem, kromě obrazů spolupracuje i s architekty, vytvořil mimo jiné i památník Emila Zátopka v Kopřivnici nebo kašnu ve Frýdku-Místku. Na výstavě ve Slezskoostravské galerii výtvarník představuje díla nová i některá starší deseti let. „Je to většinou kombinovaná technika, ale vystavuji zde také dvě desítky svých grafik,“ řekl Jiří Sibinský na vernisáži výstavy. Samostatně vystavoval Jiří Sibinský v Ostravě naposledy v Galerii Chagall v roce 1991. Od té doby měl své výstavy také v Karviné, ve Frýdku-Místku i v Praze. A rovněž v rakouském Linci, a to začátkem devadesátých let. „Tam jsem pochopil, že patřím do zdejšího regionu. Jezdit někam daleko s obrazy pro mne nemá cenu,“ svěřil se Sibinský. „Mám nejraději klima v Ostravě, Frýdku-Místku nebo celém Pobeskydí,“ dodal. Jiří Sibinský nevystavuje často. Důvod je podle něj jednoduchý. Vytváří nejrůznější realizace v architektuře. Budovy na Ostravsku zdobí jeho plastiky, mozaiky i stopní deskové malby. „I kašna je vlastně výstava. Projdou kolem ní tisíce lidí. I tak můžete myšlení lidí ovlivnit,“ řekl o své tvorbě Sibinský. Na výstavě v galerii jsou zahrnuty rovněž i fotografie ze Sibinského nejrůznějších realizací většinou ve venkovních prostorách. Když Jiří Sibinský dostal nabídku na výstavu ve Slezské Ostravě, prý vůbec neváhal. „Tato galerie, je krásná, skvělá,“ ocenil výtvarník výstavní prostory.„Jiří Sibinský je umělec, který ve své profesionalitě a mnohostrannosti spojuje tradici s neustálým hledačstvím,“ říká o Sibinského díle historik umění PhDr. Karel Bogar. Výstava Fragmenty krajiny ve Slezskoostravské galerii potrvá do 3. listopadu 2013.

 

Jan Král. Slezskoostravské noviny, listopad 2013, s. 5