Rok 2018

Sen. Igor Grimmich – 30. 1. 2018

Slezskoostravská galerie vystavuje od 30. ledna do 14. března 2018 rozměrná plátna malíře Igora Grimmicha.

Důl Alexander. Ojedinělá památka Slezské Ostravy – 14.2.2018

Členové Komise životního prostředí městského obvodu Slezská Ostrava navštívili objekty Dolu Alexander v Kunčičkách. Budovy jsou od roku 2001 památkově chráněny, ve správě je má státní podnik DIAMO.

Elektromobil pro Slezskou Ostravu - 21.2.2018

Městský obvod Slezská Ostrava získal první vůz na alternativní pohon. Malý elektromobil Volkswagen e-UP! si převzala 21. února před Novou radnicí starostka MVDr. Barbora Jelonková.

Slezská Ostrava pořádala společenský ples – 2.3.2018

Společenský ples městského obvodu Slezská Ostrava se konal 2. března v KD Michálkovice.

Poděkování učitelům – 4. a 5.4.2018

Vedení městského obvodu poděkovalo učitelům ve Slezské Ostravě za trpělivost, obětavost a profesionalitu. Stalo se tak na akcích u příležitosti Dne učitelů pořádaných odborem školství a kultury. Učitelé a zaměstnanci mateřských škol byli pozváni do kulturního domu v Muglinově 4. dubna, o den později přišli učitelé a zaměstnanci základních škol.

Tatra pro koblovské hasiče – 17. 4. 2018

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Ostrava Koblov získala repasovaný hasičský vůz Tatra. Vozidlo dříve používal profesionální Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Slavnostního předání se v Koblově zúčastnilo vedení městského obvodu Slezská Ostrava, členové Komise pro bezpečnost a integrovaný záchranný systém zřízené Radou města Ostravy, stejně jako vedení Hasičského záchranného sboru MSK.

Slavnost v Muglinově – 19.4.2018

Městský obvod Slezská Ostrava připravil 19. dubna v kulturním domě v Muglinově tradiční akci Setkání jubilantů. Přišly na ni tři desítky slezskoostravských občanů, kteří v první půli tohoto roku slaví 80. a 85. narozeniny.

Slezská Ostrava oslavila 73. výročí konce 2. světové války – 29. a 30. 4. 2018

Představitelé městského obvodu uctili výročí osvobození města Ostravy a konce 2. světové války. Od těchto událostí letos uplynulo 73 let.

Den Slezské – 26. 6. 2018

Pět tisíc návštěvníků všech generací přilákal v sobotu 26. června bohatý program Dne Slezské na Slezskoostravský hrad. Během celého dne až do večerních hodin vystupovali v areálu hradu žáci mateřských i základních škol obvodu, připraven byl bohatý program pro děti. Proběhla také tradiční soutěž ve vaření slezského pokrmu bigos. Na hlavním pódiu se vystřídaly skupiny Acoustica, Turbo, Markéta Konvičková i slovenští Desmod.

Heřmanické dožínky – 18.8. 2018

Heřmanické dožínky se odehrály v sobotu 18. srpna na místním fotbalovém hřišti. Na dožínkách se představili hudebníci, kynologové i parašutisté, spousta atrakcí byla připravena pro děti. Hlavními pořadateli se stali myslivci z Mysliveckého spolku Ostrava-Heřmanice a fotbalisté z klubu FC Heřmanice Slezská.

Nová auta pro hasiče – 24. 8. 2018

V pátek 24. srpna si z rukou ostravského primátora Ing. Tomáše Macury a ředitele HZS MSK Ing. Vladimíra Vlčka převzali starostové tří městských obvodů pro své sbory dobrovolných hasičů klíče od čtyř nových dopravních automobilů. Starostka obvodu Slezská Ostrava MVDr. Barbora Jelonková pro jednotky z Koblova a Muglinova, starosta Karel Civín pro Martinov a starosta František Šichnárek pro dobrovolné hasiče z Třebovic.

Nová hasičská zbrojnice v Muglinově – 29. 8. 2018

Zbrusu novou hasičskou zbrojnici získají dobrovolní hasiči z Muglinova. Její výstavbu zahájili 29. srpna slavnostním poklepem základního kamene zástupci vedení městského obvodu – MVDr. Barbora Jelonková, Ing. Roman Goryczka, Ing. Ivona Vaňková, Mario Lyčka a Rudolf Ficek. Město Ostravu reprezentoval primátor Ing. Tomáš Macura a náměstkyně primátora Iveta Vozňaková. Slavnostního aktu se za vedení hasičského sboru zúčastnil brig. gen. Ing. Vladimír Vlček, krajský ředitel HZ MSK.

Vernisáž malíře Zdeňka Lyčky – 29. 8. 2018

Forum Nová Karolina, cesta na haldu Ema, Dolní oblast Vítkovic, zákoutí Mariánských Hor – to vše maluje klasickou technikou ostravský výtvarník Zdeněk Lyčka /*1943/. Šedesátka jeho obrazů z posledních čtyř let je od 29. srpna do 29. září k vidění ve Slezskoostravské galerii.

První školní den – 3. 9. 2018

První školní den letos připadl na pondělí 3. září. Do školních lavic v základních školách ve Slezské Ostravě usedlo celkem 136 prvňáčků. Prvňáčky spolu s jejich rodiči uvítali v tento slavnostní den zástupci vedení městského obvodu i zástupci vedení města.

Tři lípy svobody vysazeny ve Slezské Ostravě – 14. 9. 2018

U příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa byly u tří základních škol Slezské Ostravy vysazeny lípy svobody.

Valíme se Slezskou – 22.9.2018

Celkem 28 dvoučlenných posádek se vydalo v sobotu 22. září na svých kolech na závod napříč Slezskou Ostravou. V rámci 4. ročníku Valíme se Slezskou zdolávali cyklisté nejrůznější úkoly, včetně výstupu na těžní věž Dolu Petr Bezruč.

Vernisáž výstavy Slezská nejenom – 3. 10. 2018

Výstava fotografií autora Jana Krále nazvaná Slezská nejenom byla zahájena 3. října ve Slezskoostravské galerii v budově slezskoostravské radnice.

Ocenění občanů Slezské Ostravy – 4.10.2018

Vedení městského obvodu Slezská Ostrava ocenilo čtyři desítky občanů, kteří se zasloužili o rozvoj a prezentaci Slezské Ostravy. Slavnostní akt se uskutečnil 4. října v obřadní slezskoostravské radnice.

Richard Vereš z hnutí ANO 2011 se stal starostou Slezské Ostravy – 22.11.2018

Richard Vereš byl zvolen starostou na ustavujícím zasedání Zastupitelstva městského obvodu Slezská Ostrava ve čtvrtek 22. listopadu. Získal 25 hlasů z 34 přítomných zastupitelů.

Svátek dýní a strašidel – 24. 10. 2018

Svátek dýní a strašidel zorganizovala již pojedenácté ZŠ Bohumínská. Ve středu 24. října prošel průvod masek od slezskoostravské radnice na Slezskoostravský hrad, kde na účastníky svátku čekala řada soutěží, včetně té o nejlepší masku. I přes panující silný vítr se všichni bavili dokonale.