Rok 2015

Výběr z domácích úkolů. 5. 2. – 31. 3. 2015

Výstava předních českých výtvarníků Výběr z domácích úkolů byla ve Slezskoostravské galerii zahájena ve čtvrtek 5. února. Vystavena jsou díla Jiřího Anderle, Michaela Rittsteina, Borise Jirků, Tomáše Hřivnáče, Davida Vávry, Antonína Sládka, Zdeňka Jandy, Milana Chabery a mnoha dalších. Slezskoostravská galerie pořádá výstavu ve spolupráci s pražskou Galerií La Femme. Ta zadává českým výtvarným umělcům takzvané Domácí úkoly na předem dané téma již od roku 2003. Naprostou novinkou jsou na výstavě díla inspirovaná zimními sporty. Výběr z domácích úkolů je možné zhlédnou v galerii až do 31. března 2015.

Společenský ples – 14. 2. 2015

Společenský ples městského obvodu Slezská Ostrava se konal 14. února 2015 v KD Michálkovice.

Vítání nových občánků – 28. 2. 2015

Celkem sedmnáct nových občánků Slezské Ostravy se zúčastnilo tradičního vítání občánků ve slezskoostravské radnici. Během soboty 28. února se konaly hned tři obřady. Pozváno bylo dohromady pětačtyřicet dětí a jejich rodičů. Šlo o děti ze Slezské Ostravy, které se narodily v posledních třech měsících roku 2014. Příští vítání občánků se na radnici koná 30. května. Pozvány budou děti, které se narodily na začátku letošního roku.

Setkání jubilantů – 9. 4. 2015

Jubilanti ze Slezské Ostravy, kteří v první polovině letošního roku slaví 80. a 85. narozeniny, se sešli ve čtvrtek 9. dubna v muglinovském kulturně domě. Slavnost pro ně připravil městský obvod Slezská Ostrava.

Gabriela Nováková a Vratislav Varmuža. 16. 4. – 31. 5. 2015

Díla Gabriely Novákové a jejího otce, Vratislava Varmuži, jsou až do 31. května k vidění ve Slezskoostravské galerii. Výstava ve Slezskoostravské galerii není první společnou výstavou otce a dcery. Protože jsou spřízněni nejen pokrevně, ale i umělecky, vystavovali společně už dvanáctkrát, a to v Česku i v zahraničí. Výstavu zahájil ve čtvrtek 16. dubna ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza.

O Pohár radnice Slezské Ostravy – 17. 4. 2015

Žáci slezskoostravských základních škol soutěžili v korfbalovém turnaji o Pohár radnice Slezské Ostravy. Turnaj se konal v pátek 17. dubna v hale FBC Ostrava. Soutěž probíhala ve třech věkových kategoriích. Základní školy Bohumínská, Chrustova a Pěší vyslaly družstva ve všech kategoriích a celkem se na palubovce ukázalo více než devadesát mladých korfbalistů. Ty na slavnostním zahájení přivítali místostarostové Ing. Roman Goryczka a Mario Lyčka.

Pietní místa Slezské Ostravy – 28. 4. 2015

Starostka MVDr. Barbora Jelonková, místostarostové Ing. Roman Goryczka a Mario Lyčka a tajemník Mgr. Gustav Kuchař uctili památku obětí 2. světové války. V úterý 28. dubna položili věnce a květiny na pietní místa ve Slezské Ostravě. Tato pietní místa se nacházejí v ulici Na Druhém v Muglinově, v ulici Koněvově v Heřmanicích, v ulici Škrobálkově v Kunčičkách, v ulici Jeseninově v Kunčicích, na ústředním hřbitově ve Slezské Ostravě a na budově slezskoostravské radnice, kde má pamětní desku radista Ivan Ahepjuk, který padl 30. dubna 1945 při osvobozování Ostravy.

Pietní akt v Komenského sadech – 30. 4. 2015

Pietního aktu v Komenského sadech, kterým 30. dubna vrcholily oslavy 70. výročí osvobození města Ostravy, se účastnili rovněž zástupci vedení městského obvodu Slezská Ostrava. Věnec u Památníku Rudé armády položili starostka MVDr. Barbora Jelonková, místostarosta Ing. Roman Goryczka a místostarostka Ing. Ivona Vaňková.

Poděkování vojákům před památníkem – 28. 4. 2015

Starostka obvodu MVDr. Barbora Jelonková poděkovala vojákům, kteří se před sedmdesáti lety zúčastnili Ostravsko - opavské operace při osvobozování města Ostravy. Slavnostní akt před památníkem 1. československé samostatné tankové brigády ve Slezské Ostravě se konal v úterý 28. dubna. „Je mi velkou ctí, že na tomto místě mohu při příležitosti 70. výročí osvobození našeho města poděkovat nejen přítomným tankistům, ale všem vojákům, kteří se zúčastnili Ostravsko-opavské operace, kdy bez jejich hrdinských obětí by nebylo dnešní svobody, ale s největší pravděpodobností ani naší národní existence,“ řekla starostka Jelonková.

O pohár radnice Slezské Ostravy – 7. 5. 2015

Sportovní soutěž slezskoostravských základních škol O pohár radnice Slezské Ostravy se konala 7. května v Kunčičkách. Zatímco chlapci měřili své síly ve fotbale, dívky v tělocvičně školy střílely ze vzduchovek. Celkovým vítězem poháru se stala ZŠ Bohumínská. Poháry vítězům rozdali starostka MVDr. Barbora Jelonková a místostarostové Ing. Roman Goryczka a Mario Lyčka.

Jiří Vodička a Martin Kasík koncertovali na radnici – 19. 5. 2015

Jedni z nejvýznamnějších a nejžádanějších českých interpretů vážné hudby, houslista Jiří Vodička a pianista Martin Kasík, koncertovali 19. května ve slezskoostravské radnici. Na programu měli interpreti skladby M. Ravela, F. Chopina, N. Paganinino a vše zakončila Sonata pro housle a klavír č. 47 Ludwiga van Beethovena. Plný sál ocenil výkon mimořádných hudebníků dlouhým potleskem. Další koncert se ve slezskoostravské radnici uskuteční až v měsíci září.

Den Slezské – 23. 5. 2015

Vystoupení dětí a žáků mateřských a základních škol. Kolotoče, skákací hrady, soutěže. Kouzelníci, herci, interpreti jako saxofonista Michal Žáček, skupina Buty nebo rapper Rytmus. A plné nádvoří spokojených návštěvníků. Takový byl Den Slezské v sobotu 23. května na Slezskoostravském hradě.

O pohár starostky Slezské Ostravy – 30. 5. 2015

Cvičiště ZKO Ostrava Muglinov na Kanczuckého ulici bylo v sobotu 30. května plné kynologů, psů ale také dětí. Konala se zde soutěž O pohár starostky Slezské Ostravy 2015. Jedna z disciplín byla věnována také dětem a mládeži v rámci Mezinárodního dne dětí. Prověřovalo se psovodské umění i šikovnost pejsků.

Vítání občánků – 30. 5. 2015

V sobotu 30. května se konalo ve slezskoostravské radnici vítání nových občánků Slezské Ostravy. Přivítáni byli noví občánci Slezské Ostravy, kteří se narodili mezi lednem a březnem 2015.

Złota Linia ve Slezskoostravské galerii - 5. 6. 2015

SLEZSKÁ OSTRAVA / Výstava umělecké skupiny Złota Linia byla zahájena v pátek 5. června ve Slezskoostravské galerii. K vidění jsou kresby, malba, grafika, keramika, fotografie, dřevořezby či prosvětlené instalace ze skla a kovu. Autoři těchto děl pocházejí převážně z Polska, ale také z Ukrajiny, Norska, Švýcarska, Německa a České republiky. Výstavu slavnostně zahájili generální konzulka Polské republiky v Ostravě Anna Olszewska a místostarosta Slezské Ostravy Ing. Roman Goryczka. Výstava potrvá do 31. července.

Protipovodňová hráz v Koblově-Žabníku dokončena – 19. 6. 2015

V lokalitě Žabník místní části Koblov v městském obvodu Slezská Ostrava byla dokončena stavba protipovodňové hráze.

Memoriál Václava Činčaly – Koblov – 20. 6. 2015

Druhý ročník Memoriálu Václava Činčaly se uskutečnil na hřišti Sokola Koblov v sobotu 20. června. O poháry bojovalo šest žákovských fotbalových mužstev včetně domácího Koblova. Vítězství si nakonec odnesli žáci FC Odra Petřkovice A, druhý skončil FC Hlučín, třetí TJ Lokomotiva Suchdol n. O. Václav Činčala byl významným činovníkem koblovského Sokola.

Nohejbalový turnaj – Hladnov – 20. 6. 2015

Nohejbalový turnaj pod záštitou starostky MVDr. Barbory Jelonkové se konal v sobotu 20. června na hřišti Gymnázia Hladnov. O poháry soutěžilo celkem 32 hráčů v 10 týmech. Vítězství si odnesl Prostor Muglinov, druhý skončil tým Moravská Ostrava a bronz patřil týmu Fekys Antošovice.

Rozmarné oslavy Ostravice – 27. 6. 2015

Několik tisíc lidí se přišlo v sobotu 27. června pobavit na oba břehy řeky Ostravice v sobotu 27. června. Rozmarné oslavy Ostravice spolu pořádaly městské obvody Moravská Ostrava a Přívoz a Slezská Ostrava. Hlavním organizátorem bylo Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava.

Nový školní rok - 1.9.2015

V úterý 1. září začal ve Slezské Ostravě nový školní rok. Do prvních tříd čtyř slezskoostravských škol rodiče přihlásili celkem 143 prvňáčků. Ty ve slavnostně vyzdobených třídách přivítali nejen učitelé, ale také zástupci městského obvodu.