Osmé setkání Hrušovanů bylo dojemné.

Na dnes už zničený Hrušov si zavzpomínalo na čtyři sta účastníků Hrušov (30. 5. 2009)/ Také VIII. setkání Hrušovanů, které se konalo v sobotu 30. května, předčilo veškerá očekávání pořadatelů. V Kulturním domě Petřkovice se sešlo téměř 400 rodáků, obyvatel a přátel Hrušova - kdysi krásného městyse s bohatým kulturním a sportovním vyžitím, dnes území Nikoho. Její zkázu dovršily povodně v roce 1997.

Pravidelná setkání Hrušovanů jsou fenoménem, který nemá v České republice pravděpodobně obdobu. Přijíždějí sem lidé nejen ze všech koutů České republiky, ale také ze zahraničí. Pravidelnými hosty jsou i manželé Věra a Roman Šejnohovi, kteří přijeli až z kanadského Toronta. "Bydlel jsem s rodiči naproti kostela vedle parčíku až do roku 1934. Pak jsme se nastěhovali na Habrmanovu (dnes Lomonosovu) ulici, kde jsme žili až do roku 1968," vzpomínal profesor Roman Šejnoha, který v té době vyhrál konkurz Spojených národů a odjel i s manželkou vyučovat do Mexika. Tam zůstali až do prosince 1975. Narodily se jim dvě dcery a syn, společně pak odjeli do Kanady, kde žijí dodnes.
"Původním povoláním jsem zdravotní sestra. Na Riegrově ulici měl ordinaci doktor Šimkovič, u kterého jsem pracovala," dodává paní Věra Šejnohová, která by si moc přála, aby život ve zničeném Hrušově pokračoval v nějaké přijatelné podobě i v budoucnu. Hrušov by se mohl stát jakýmsi krásným výletním místem s krásnými parky," přeje si paní Věra a dodává: "Je to určitě nostalgie, která nás sem táhne. Hrušov byl opravdu krásný a žilo se v něm dobře."
Na letošní setkání přijela i slavná rodačka - zpěvačka Marie Rottrová. "Žila jsem tady do svých jedenadvaceti let. Vždy, když zpívá Pavel Bobek písničku Můj rodný dům, uvědomím si, že já už žádný rodný dům nemám a je mi to moc líto," svěřila se Slezskoostravským novinám stále krásná zpěvačka. "Hrušov - to je moje dětství a mládí. Bydlela jsem naproti kostela sv. Františka. Poutě, které se zde kolem čtvrtého října konaly, byly obrovské. Všude bylo pln stánků, kolotočů, cirkusový stan a potkával se tady celý Hrušov. Prostě nás to sem táhne stále, protože tady byl krásný, nádherný a bohatý život. Myslím si, že hrušovská setkání jsou opravdu fenomén, který nikde jinde není," říká s nostalgií v hlase Marie Rottrová.
Mezi účastníky nechyběl ani mistr sportu Ladislav Staněk, jehož vyprávění jsme přinesli v květnovém vydání Slezskoostravských novin.
Mezi Hrušováky zavítali také starosta Slezské Ostravy ing. Antonín Maštalíř a místostarostka MUDr. Hana Heráková. Ve svých projevech, v nichž zavzpomínali na Hrušov i oni, popřáli přítomným mnoho dalších podobných setkání.
(sy)

Snímky/ Marie Stypková