Svatby na Slezské

Ludmila a Zdeněk Rybákovi, Jarmila a Antonín Frühaufovi, Eva a Oldřích Brňákovi, Julie a Hynek Pieranovi, Mariana a Vladimír Košťálovi, Zdenka a Jan Hališkovi, Františka a Norbert Mikolášovi, Jana Kalusová a Ing. Petr Kalus, Anna a Miroslav Laškovy ,Věra a Miloslav Křižákovi, Manželé Marie a Josef Klimešovi

Zlatá svatba. Ludmila a Zdeněk Rybákovi – 7. 6. 2014

Svůj manželský slib po padesáti letech obnovili na slezskoostravské radnici v sobotu 7. června manželé Ludmila a Zděněk Rybákovi.

Manželé se seznámili v Michálkovicích před prodejnou potravin. Pan Zdeněk sem přijel na motorce a okamžitě se paní Ludmile zalíbil. Dne 6. června 1964 se konala svatba na slezskoostravské radnici. Po svatbě bydleli novomanželé u rodičů, od roku 1969 dodnes žijí v Heřmanicích.

Manželé Rybákovi vychovali dvě děti. „Dali jste jim vše, co potřebovali pro další život. Vychovali jste je s láskou, ale také s úctou a respektem ke svému okolí,“ řekla manželům zastupitelka Ing. Justina Kamená, která vykonala slavnostní obřad.

MR 1 MR 2 MR 3

Diamantová svatba. Jarmila a Antonín Frühaufovi – 7. 6. 2014

Vzali se 5. června 1964 v Michálkovicích, o šedesát let později, 7. června 2014, oslavili na slezskoostravské radnici diamantovou svatbu. Svůj manželský slib slavnostně obnovili Jarmila a Antonín Frühaufovi před slezskoostravskou zastupitelkou Ing. Justinou Kamenou. Ta manželům popřála hodně štěstí a zdraví v dalším životě.

MF 1 MF 2 MF 3

Zlatá svatba. Manželé Eva a Oldřich Brňákovi – 22. 3. 2014

Třetí zlatá svatba během měsíce března se konala na slezskoostravské radnici v sobotu 22. března. Manželský slib po padesáti letech zde obnovili manželé Eva a Oldřích Brňákovi z Kunčic. Oba dva se v Kunčicích narodili, seznámili se v roce 1960 na místním plese v Kunčicích. V letech 1961 až 1963 čekala pana Oldřicha vojna v Bratislavě, ale vztah vydržel. První jarní den roku 1964 se konala v Ostravě-Porubě svatba. Dnes manželé žijí v rodinném domku Kunčicích, mají dvě dcery a tři vnuky. „Vy patříte k těm šťastným, kteří se mohou ohlédnout za svým společným manželstvím,“ blahopřála manželům slezkoostravská zastupitelka Ing. Justýna Kamená, před kterou manželé svůj slib obnovili. „Lidé mají odpouštět a mít se rádi,“ uvedla jako recept na dlouholeté manželství Eva Brňáková. „Musí se prostě vydržet,“ doplnil svoji manželku Oldřich Brňák.

Tři zlaté svatby během jediného měsíce, takový počet na slezskoostravské radnici nepamatují. „Jde o něco zcela mimořádného,“ potvrdila referentka ohlašovny a matriky Pavlína Volná.

Brnakovi 1 Brnakovi 2 Brnakovi 3

Zlatá svatba manželů Pieranových – 1. 3. 2014

Manželé Julie a Hynek Pieranovi z Hlučína obnovili svůj manželský slib na slezskoostravské radnici v sobotu 1. března. Paní Julie Pieranová se ve Slezské Ostravě narodila, svatbu měli manželé na slezskoostravské radnici 29. února 1964. „Samozřejmě jsme si pro zlatou svatbu vybrali tu samou radnici. Připomněli jsme si tak dobu, kdy jsme se brali. Bylo to moc krásné,“ řekla Julie Pieranová.  Hynek Pieran se ženil ve dvaceti, paní Julie se vdávala v devatenácti letech. „Dlouhé manželství je hlavně o porozumění, pořád se doplňujeme.,“ shodli se oba manželé.

P1 P 2 P 3
P 4 P 5 P 6

Zlatá svatba manželů Košťálových – 1. 3. 2014

V sobotu 1. března obnovili manželský slib manželé Mariana a Vladimír Košťálovi. Ve Slezské Ostravě žijí již pětatřicet let, proto si k obřadu vybrali slezskoostravskou radnici.

„Recept na dlouhé manželství je jednouchý: vydržať, vydržať, vydržať,“ usmíval se Vladimír Košťál, když vysvětloval recept na padesátileté manželství. Rodák z Prahy prožil část života na Slovensku, studoval v Bratislavě, kde se oba manželé potkali a také v roce 1964 vzali. Paní Mariana žila v Podunajských Biskupicích u Bratislavy.

K 1 K 2 K 3
K 4 K 5

Zlatá svatba – 26. 10. 2013

Manželský slib po padesáti obnovili na slezskoostravské radnici v sobotu 26. října manželé Zdenka a Jan Hališkovi.

Manželé jsou se Slezskou Ostravou bytostně spjati. Prof. Jan Hališka se ve Slezské Ostravě narodil, manželé v obvodě žijí a 26. října 1963 si ve slezskoostravské radnici řekli své ano. Jan Hališka býval slezskoostravským zastupitelem, dnes je organizátorem pravidelných koncertů komorní hudby v obřadní síni slezskoostravské radnice.
Mgr. Zdenka Hališková vystudovala obor hra na housle, dodnes vyučuje na Základní umělecké škole Edwarda Runda ve Slezské Ostravě, řadu let působila rovněž jako zástupce ředitele této školy.
Slezskoostravská zastupitelka Mgr. Ludmila Ohnheiserová, před kterou manželé Hališkovi svůj slib na radnici obnovili, jim popřála mnoho zdraví a štěstí. „Nesmíme zapomenout, že pan profesor nadále pro Slezskou hodně dělá,“ připomenula Ludmila Ohnheiserová.

Tahle první DSC_1173 DSC_1180
DSC_1184 DSC_1186 DSC_1189

Kamenná svatba – 21. 9. 2013

Svůj manželský slib po pětašedesátiletém manželství si na slezskoostravské radnici v sobotu 21. září připomněli manželé Františka a Norbert Mikolášovi ze slezskoostravských Kunčic. „Vy dva jste pro mne důkazem, že to, co při svatbách říkám snoubencům, se může naplnit,“ řekl manželům slezskooostravský zastupitel Bc. Marcel Pažický, před kterým Mikolášovi svůj manželský slib obnovili.

DSC_0884 DSC_0886 DSC_0890
DSC_0892

Zlatá svatba – 18. 5. 2013

Manželský slib po padesáti letech manželství obnovili v sobotu 15. května na slezskoostravské radnici manželé Jana Kalusová a Ing. Petr Kalus.

„Padesát let jste se spolu starali o rodinu, pracovali jste. Když se to dělá poctivě, celým srdcem, není to lehké. Ale i nemoc, únava, bolavá záda se dají překonat, když jste na to dva,“ řekla jim slezskoostravská zastupitelka Mgr. Ludmila Ohnheiserová, před kterou manželé svůj slib obnovili. Jana a Petr Kalusovi se uzavřeli  sňatek 18. května 1963 na radnici v Moravské Ostravě. V roce 1965 se přestěhovali na Slezskou Ostravu, kde žijí dodnes.

ZS1 ZS 2 zs 3
zs 4 ZS1

Zlatá svatba manželů Anny a Miroslava Laškových

Svůj manželský slib po padesátiletém manželství obnovili v obřadní síni slezskoostravské radnice v sobotu 5. ledna Anna a Miroslav Laškovi. Na stejné radnici si manželé 5. ledna 1963 řekli své ano.

„Vše to začalo pověstnými poštovními holuby, kdy Miroslav a Anna začali v roce 1961 společně odchytávat holuby a opisovat čas příletu,“ připomněla životní příběh manželů zastupitelka Mgr. Ludmila Ohnheiserová, před kterou Anna a Miroslav Laškovi svůj manželský slib obnovili.

DSC_0161 DSC_0165 DSC_0167
DSC_0169 DSC_0175

Věra a Miloslav Křižákovi

Svůj manželský slib si po šedesátiletém manželství obnovili manželé Věra a Miloslav Křižákovi před starostou Ing. Antonínem Maštalířem.  Stalo se tak v sobotu 17. listopadu na slezskoostravské radnici.

Oba manželé prožili velkou část svého života ve Slezské Ostravě, dnes žijí v Domě s pečovatelskou službou v Muglinově. „Přeji vám, abyste oslavili ještě 65 i 70 společných let,“ řekl manželům Křižákovým starosta Maštalíř. Manželům věnoval mimo jiné i obraz, který znázorňuje cestu k muglinovské restauraci U Chvostků, kde před lety oba manželé hrávali divadlo. „Obraz si pověsíme do obýváku. Samozřejmě, že mi libí, vždyť jsem se v Muglinově narodil,“ řekl Miloslav Křižák.

diamant.JPG DSC_0581.JPG DSC_0583.JPG
DSC_0587.JPG DSC_0590.JPG

 


Manželé Marie a Josef Klimešovi


Manželé Marie a Josef Klimešovi ze Slezské Ostravy spolu oslavili v sobotu 9. června na slezskoostravské radnici šedesát let společného života. „Pro manžele Klimešovy je to skutečně mimořádná událost,“ řekl starosta Ing. Antonín Maštalíř. Manželé Klimešovi si právě před starostou Maštalířem na slezskoostravské radnici obnovili svůj manželský slib.
Oba manželé pocházejí z jižní Moravy, kde vyrůstali a chodili do školy. Josef se v roce 1941 vyučil stolařem a Marie v roce 1948 dámskou krejčovou. Dne 7.června 1952 se vzali v obci, kde tehdy žili, jihomoravských Vranovicích. V roce 1959 odešel Josef za prací do Ostravy, kde pracoval jako horník na Dole Rudý říjen. V roce 1963 se za ním odstěhovala celá rodina. Od té doby žijí na Slezské Ostravě.
Starosta Maštalíř se své řeči připomenul, že Josefa Klimeše i jeho ženu Marii zná jako vyhlášené včelaře. „Manželé odvedli mnoho práce jako funkcionáři ve včelařské organizaci, kde oba získali vysoké ocenění Svazu včelařů,“ konstatoval starosta. „Pan Klimeš je mezi ostravskými včelaři pojmem,“ zdůraznil Antonín Maštalíř.

ds1.JPG
ds2.JPG
ds3.JPG
ds4.JPG
ds5.JPG
ds6.JPG