Oddělení pro staré a zdravotně postižené občany a agenda hmotné nouze

Oddělení pro staré a zdravotně postižené občany a agenda hmotné nouze

 


Agenda pro staré a zdravotně postižené občany


 

Zásady pro přidělování bytů v DPS

 

INFORMACE K PODÁNÍ ŽÁDOSTÍ O PŘIDĚLENÍ BYTU V DOMĚ S PEČOVATELSKOU SLUŽBOU

Formulář Žádost o přidělení bytu v domě s pečovatelskou službou stejně jako podrobné informace o obou domech s pečovatelskou službou v obvodu Slezská Ostrava jsou k dispozici na stránkách oddělení sociálních služeb odboru sociálních věcí.

Pořadník žádostí o přidělení bytu v domě s pečovatelskou službou vede sociální pracovnice oddělení sociálních služeb Mgr. Kateřina Kotová – Dům s pečovatelskou službou Hladnovská 119A, Ostrava – Muglinov, tel. 596 613 711.

Vyplněný formulář žádosti o přidělení bytu v domě s pečovatelskou službou můžete odevzdat přímo na oddělení sociálních služeb na výše uvedené adrese Mgr. Kateřina Kotová, popř. také na odboru sociálních věcí u Mgr. Ivany Adamcové, ÚMOb Slezská Ostrava, Gagarinovo nám. 5, Slezská Ostrava, přízemí, kancelář č. 103,   tel.: 599 410 020.

 

 


Agenda hmotné nouze


POMOC V HMOTNÉ NOUZI

Parlament České republiky schválil v březnu 2006 zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi a to s účinností od 1.ledna 2007. Tento zákon nově stanovuje podmínky pro pomoc osobám v hmotné nouzi a zároveň ruší zákon č. 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti, ve znění pozdějších předpisů.

Zákon o hmotné nouzi vychází z principu, že každá osoba která pracuje, se musí mít lépe než ta, která nepracuje, popřípadě se práci vyhýbá.Zákon stanovuje situace spojené s nedostatečným zabezpečením základní obživy, bydlení a mimořádnými událostmi. Napomáhá řešení některých nárazových životních situací, které nelze vyřešit jinak než okamžitou peněžní pomocí. Důležité je, že každá osoba má nárok na poskytnutí základních informací, které vedou nejen k řešení její situace hmotné nouze, ale i k předcházení jejího vzniku.

Dávkami, kterými se řeší pomoc v hmotné nouzi jsou: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc.

Nejdůležitější změny v zákoně o pomoci v hmotné nouzi.

Parlamentem ČR byly schváleny zákony, které ovlivňují rozhodování o dávkách pomoci v hmotné nouzi:

Zákonem č. 239/2008 Sb., kterým se mění některé zákony související s registrovaným partnerstvím, došlo ke změně

  • zákona č. 110/2006 Sb. o životním a existenčním minimu, kdy za společně posuzovanou osobu se kromě manžela považuje také partner ( dle zákona 115/2006 Sb. o registrovaném partnerství )
  • zákona č. 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi , kde novela rozšiřuje údaje, poskytované orgánu v hmotné nouzi Ministerstvem vnitra, především o rodinném stavu, který mimo jiné také definuje údaje o registrovaném partnerství.


Zákonem č. 259/2008 Sb., kterým se mění občanský soudní řád a některé další zákony, v nichž došlo k zpřísnění postupu proti osobám, které neplní řádně vyživovací povinnost vůči dítěti, došlo také ke změně

  • zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, kde občanu neplnícímu stanovenou vyživovací povinnost se pro účely rozhodování o příspěvku na živobytí stanoví jeho částka živobytí ve výši existenčního minima ( EM činí 2020,- Kč). Tuto částku nelze zvýšit ani v případě nutného dietního stravování.
  • novela posuzuje odlišně občana, který požádal o příspěvek na živobytí po účinnosti zákona, tj. po 01.09.2008 - zde částka živobytí občana , neplnícího vyživovací povinnost ve výši 3 násobku stanoveného výživného, činí existenční minimum.
  • u osob, kterým byl příspěvek na živobytí přiznán před účinností novely a příspěvek dále pobírají, bude při neplnění vyživovací povinnosti snížena částka živobytí od 01.01.2009 na úroveň existenčního minima.


Neplnění vyživovací povinnosti se bere v úvahu i v případech, kdy dluh je vůči již zletilému dítěti a výše výživného je propočtena ve výši, stanovené před dovršením zletilosti dítěte.

Úprava zákona se netýká osob, které jsou uvedeny v § 11 odst. 3 zákona - u nichž se nezkoumá snaha zvýšit si příjem vlastní prací.

Zákonem č. 382/2008 Sb., kterým se mění zákon o zaměstnanosti, kde je mimo jiné řešen výkon krátkodobých zaměstnání, zprostředkovaných úřadem práce, dochází ke změně

  • zákona o pomoci v hmotné nouzi,
  • zde je upřesněn výkon veřejné a dobrovolnické služby, která je hodnocena jako další snaha občana o zvýšení příjmů vlastní prací. V obou případech se jedná o služby bezplatné
  • dále novela upravuje částky živobytí osob, pobírajících příspěvek na živobytí déle než 6 měsíců, částka živobytí je upravena na existenční minimum, přitom doba šesti měsíců se sčítá i v případě, kdy lhůta od odejmutí příspěvku k poskytnutí nové dávky není delší než 3 měsíce.
  • další úprava částky živobytí na existenční minimum postihne občany, se kterými budou od 01.01.2009 zpracovány úřadem práce individuální akční plány a tyto na výzvu orgánu hmotné nouze nedoručí. V uvedených případech nenáleží další navýšení částky, ani při nutnosti dietního stravování.


Toto ustanovení se nevztahuje na osoby, u kterých se nezkoumá snaha o zvýšení příjmu vlastní prací.

Občanům, již pobírajícím dávky hmotné nouze, jsou o všech nejdůležitějších změnách zákonů podány informace formou poučení, které obdrží na odboru sociálních věcí.

Příspěvek na živobytí


Je to základní dávka pomoci v hmotné nouzi a řeší nedostatečný příjem osoby nebo rodiny. Živobytí osoby nebo rodiny je stanoveno na základě posouzení, jaké jsou její příjmy a zda si je může zvýšit, na posouzení majetkových poměrů a na zhodnocení dalších okolností, které výši částky živobytí mohou navýšit (aktivní snaha najít si zaměstnání, dlouhodobé setrvávání ve stavu hmotné nouze, potřeba dietního stravování). Výše příspěvku na živobytí se stanovuje jako rozdíl mezi živobytím osoby či rodiny a jejich příjmem, který je snížený o přiměřené náklady na bydlení. Přiměřené náklady na bydlení jsou odůvodněné náklady na bydlení, maximálně však do výše 30 % příjmu osoby či rodiny.

Doklady nutné k podání žádosti o dávku hmotné nouze.

Doplatek na bydlení


Tato dávka pomoci v hmotné nouzi řeší situaci nedostatku příjmů k uhrazení odůvodněných nákladů na bydlení. Podmínkou pro nárok na tuto dávku je být nájemcem nebo vlastníkem bytu a splňovat podmínky pro nárok na příspěvek na živobytí a na příspěvek na bydlení ze systému státní sociální podpory. Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení ( tj.nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů za dodávky energií), zůstala osobě nebo rodině částka na živobytí.

Mimořádná okamžitá pomoc


Osobám, které se ocitnou v takových situacích, které je nutno bezodkladně řešit, je poskytována mimořádná okamžitá pomoc.
Zákon stanovil tyto situace:

  • osoba neplní podmínky hmotné nouze, ale hrozí jí vážná újma na zdraví při neposkytnutí okamžité pomoci - náleží pomoc do výše existenčního minima
  • pomoc osobám, postiženým vážnou mimořádnou událostí - živelní pohroma, vyšší stupeň větrné pohromy, zemětřesení, požár nebo jiná destruktivní událost, ekologická nebo průmyslová havárie
  • pomoc osobám, které nemají dostatečné prostředky k úhradě jednorázového výdaje, spojeného např. s úhradou poplatku za vystavení duplikátů osobních dokladů apod.
  • pomoc osobám při nákupu předmětů dlouhodobé potřeby, nebo uhradit odůvodněné náklady, vznikající v souvislosti se vzděláním, nebo se zájmovou činností nezaopatřených dětí


Mgr. Zdeněk Matýsek
vedoucí odboru sociálních věcí