Trestná činnost dětí a mladistvých
Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení
-
Označení - pojmenování - životní situace
Trestná činnost dětí a mladistvých
-
Základní informace k životní situaci
Jedná se o problematiku dětí a mladistvých (mladistvý je osobou ve věku od 15 do 18 let), kteří se dopouštějí trestné činnosti jednorázově, příp. opakovaně, která spadá do působnosti kurately dětí a mládeže, ale i dalších subjektů působících v oblasti péče o ohrožené děti.
-
Kdo je oprávněn v této věci jednat(podat žádost apod.)
Trestně odpovědná je osoba, která v souladu s trestním zákoníkem (§ 25 zák. č. 40/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů) v době spáchání činu dovršila patnáctý rok svého věku. Trestné činy, kterých se dopustili mladiství, se nazývají provinění. Protiprávní jednání u dětí se označuje jako čin jinak trestný. Tato protiprávní jednání se řeší dle zákona č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže, ve znění pozdějších předpisů.
Provinění i činy jinak trestné objasňují orgány činné v trestním řízení (Policie ČR, okresní příp. krajské státní zastupitelství, soudy). Role kurátora pro mládež je vydefinována v zákoně o sociálně-právní ochraně dětí, kurátor zejm. provází nezl. dítě i mladistvého celým procesem. Kurátor také spolupracuje v tomto případě se zákonnými zástupci nezl dětí i mladistvých.
-
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Dopustí-li se dítě mladší 15 let činu jinak trestného, posuzuje se a projednává se podle zákona č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a soudnictví ve věcech mládeže, zejména dle ustanovení § 89a § 93. Tento zákon umožnuje soudům v případě, že dítě mladší patnácti let spáchá čin jinak trestný, učinit opatření potřebná k jeho nápravě, tzn. uložit sankci i osobě mladší 15-ti let. Tento zákon rovněž rozlišuje opatření uložená mladistvým, kteří se dopustili provinění a to uložením výchovných, ochranných či trestních opatření.
Kurátor pro mládež se dozví o deliktu nezl. a mladistvého zejména na základě podnětu PČR. Zahajuje úkony, které jsou důležité k zjištění situace dítěte, včetně zjištění míry jeho ohroženosti. Sbírá informace, které jsou nutné k objektivnímu vyhodnocení situace nezl. dítěte a mladistvého. Kurátor prošetřuje osobní a rodinné poměry nezl. dítěte a mladistvého, jeho docházku do školy, případně evidenci na ÚP, přehled dosavadních deliktů či výchovných problémů. Důležitým úkolem kurátora pro mládež je vypracování komplexní zprávy o poměrech mladistvého a nezletilého pro orgány činné v trestním řízení. Mladistvý může být v rámci řízení před soudem rovněž projednán bez uložení opatření. Soudem mohou být uložena výchovná, ochranná či trestní opatření.
-
Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Kurátor pro mládež kontaktuje rodinu, rodina se však může na kurátora obrátit i sama po setkání s Policií ČR. Seznámí nezletilého i mladistvého a rodiče s činností orgánu sociálně-právní ochrany dětí, poučí nezl. i mladistvého a zákonné zástupce o právech a povinnostech, které vyplývají z trestního řízení a řízení o uložení opatření dle zákona č. 218/2003 Sb. Seznámí je s průběhem a možnostmi řešení nepříznivé situace.
-
Na které instituci životní situaci řešit
Trestnou činnost dětí a mladistvých řeší Policie ČR, okresní a krajské státní zastupitelství, ÚMOb Slezská Ostrava - oddělení sociálně-právní ochrany dětí, okresní a krajský soud, Probační a mediační služba, dále pak subjekty (sociální služby), které pracují s mládeží v rámci realizace probačních programů či programů sociálního výcviku.
-
Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
-
Jaké doklady je nutné mít s sebou
Při prvním kontaktu s kurátorem pro mládež je nutné mít doklad k prokázání totožnosti (mladistvý, zákonný zástupce). Kurátor má možnost v zájmu nezl. a mladistvého žádat o odborná zdravotní posouzení, zprávy psychologů, psychiatrů, pedagogicko-psychologické poradny, střediska výchovné péče, speciálně pedagogického centra apod.
-
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Při vstupním jednání na ÚMOb Slezská Ostrava, oddělení sociálně-právní ochrany dětí není třeba vyplňovat žádné formuláře.
-
Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit
Výkon agendy sociálně-právní ochrany nepodléhá žádným poplatkům, poradenství i další činnosti jsou poskytovány zdarma.
-
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Lhůty se odvíjejí od postupu orgánů činných v trestním řízení.
-
Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
-
Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
-
Elektronická služba, kterou lze využít
-
Podle kterého právního předpisu se postupuje
Stěžejními právními předpisy, které upravují činnost orgánů sociálně-právní ochrany dětí a orgánů činných v trestním řízení, jsou zákon č. 218/2003 Sb., soudnictví ve věcech mládeže, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 141/2009 Sb., trestní řád, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů. Souvisejícími právními předpisy pak jsou zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 292/2013 Sb., zákon o zvláštních řízeních soudních, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 109/2002 Sb., o ústavní a ochranné výchově, ve znění pozdějších předpisů.
-
Opravné prostředky
Proti rozsudku okresního soudu lze podat odvolání, o kterém bude rozhodovat krajský soud. Odvolání nelze podat, pokud se všichni účastníci řízení výslovně u jednání práva odvolání vzdali.
-
Kdo jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Účastníky trestního řízení s mladistvými je sám mladistvý, rodiče nebo jiné osoby odpovědné za výchovu, příslušný orgán sociálně-právní ochrany, zastoupený kurátorem pro mládež, obhájce, kterého si může mladistvý zvolit sám. Pokud se tak nestane, je mladistvému příslušným soudem přidělen obhájce ex offo. Účastníky řízení o uložení opatření dítěti mladšímu než 15 let, které se dopustilo činu jinak trestného, je nezletilé dítě, zastoupené advokátem, kterého stanoví soud pro mládež, kurátor pro mládež za příslušný orgán sociálně-právní ochrany dětí, zákonní zástupci dítěte. Dále se jej účastní osoby, o jejichž právech a povinnostech má být v řízení jednáno či rozhodnuto, státní zastupitelství, zástupce probační a mediační služby.
-
Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Je vždy velmi důležité, aby nezletilí a mladiství i jejich zákonní zástupci spolupracovali s orgány činnými v trestním řízení, rovněž tak s orgánem sociálně-právní ochrany, probační a mediační službou, neziskovými organizacemi.
-
Seznam kurátorů pro mládež naleznete na webových stránkách Úřadu městského obvodu Slezská Ostrava
www.slezska.cz, v sekci odbor sociálních věcí, oddělení sociálně-právní ochrany dětí
-
Další související informace
-
Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě
-
Kontaktní osoba
-
Popis je zpracován podle právního stavu ke dni
-
Popis byl naposledy aktualizován
16.04.2015
-
Datum konce platnosti popisu
Neuvedeno
-
Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace