Vyživovací povinnost rodičů k dětem
Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení
Vyživovací povinnost rodičů, popř. i jiných předků, k dětem vzniká ze zákona, upravuje ji zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, část druhá – Rodinné právo.
Oba rodiče mají vyživovací povinnost vždy vůči všem svým dětem, a to i v případě, že byli zbaveni rodičovské odpovědnosti. Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, než jsou děti schopny se samy živit. V případě, že rodiče nejsou schopni výživu svých dětí z objektivních důvodů zajistit, může vyživovací povinnost přejít na prarodiče či další předky
-
Označení - pojmenování - životní situace
Vyživovací povinnost rodičů k dětem
-
Základní informace k životní situaci
-
Kdo je oprávněn v této věci jednat(podat žádost apod.)
Při stanovení, snížení či zvýšení výživného rodič či jiná oprávněná osoba podá příslušný návrh (na určení, snížení a zvýšení výživného) k okresnímu soudu příslušnému dle místa bydliště dítěte, resp. soudu, který jako poslední ve věci práv dítěte rozhodoval. OSPOD poskytuje pomoc v podobě poradenství při uplatňování nároku dítěte na výživné a při vymáhání plnění vyživovací povinnosti k dítěti, včetně pomoci pro podávání návrhu soudu. V rámci soudního řízení o výživném je příslušný OSPOD účastníkem řízení jako kolizní opatrovník
-
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Soud stanoví výživné:
- schválením dohody rodičů o plnění vyživovací povinnosti, odpovídá-li tato dohoda zájmům nezletilého dítěte
- vlastním rozhodnutím, pokud rodiče či jeden z rodičů neplní dobrovolně svou vyživovací povinnost nebo rozhoduje-li soud o svěření dítěte do péče jednoho z rodičů
Změní-li se poměry, může soud změnit dohodu a rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě, výživné může být soudem zvýšeno i sníženo. Za změnu poměrů se považuje např. rozšíření odůvodněných potřeb dítěte či zhoršení, popř. zlepšení finanční a materiální situace povinného. Výživné pro dítě lze přiznat (rovněž snížit či zvýšit) i zpětně, a to nejdéle za dobu tří let zpětně ode dne zahájení soudního řízení
Při stanovení výše výživného platí
- oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů
- dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů
- přihlíží se k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje, k odůvodněným potřebám dítěte (k jeho věku, zdravotním stavu, přípravě dítěte na budoucí povolání, k mimoškolním aktivitám, ke koníčkům apod.), zda se povinný rodič nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání či výdělečné činnosti nebo majetkového prospěchu, zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika, k dalším vyživovacím povinnostem povinného rodiče.
Rozsudky stanovící výši výživného jsou předběžně vykonatelné, povinná osoba je tedy povinna platit výživné v určené výši již od okamžiku doručení rozhodnutí, i v případě, že podala proti rozsudku odvolání. Spotřebované výživné se nevrací.
-
Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
-
Na které instituci životní situaci řešit
Rozhodování o výživném spadá do kompetence Okresního soudu v Ostravě, U Soudu 4/6187, 708 00 Ostrava-Poruba, tel. 596 972 111. Zastupování dětí v rámci kolizního opatrovnictví je v kompetenci orgánu sociálně-právní ochrany dětí toho úřadu, kde má dítě trvalé bydliště, ve Slezské Ostravě je to Statutární město Ostrava, ÚMOb Slezská Ostrava, Gagarinovo náměstí 5, oddělení sociálně-právní ochrany dětí, přízemí a první patro.
-
Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Výši výživného je vhodné upravit v okamžiku, kdy došlo ke změně odůvodněných potřeb dítěte (nástup do MŠ, nástup do ZŠ, zájmová činnost, zdravotní stav, nástup na SŠ apod.), nebo naopak k příjmovým, majetkovým či sociálním změnám na straně povinného.
-
Jaké doklady je nutné mít s sebou
K návrhu na výživné se přikládá rodný list dítěte. Pokud bylo již dříve ve věci výživného rozhodováno, pak je nutné vycházet z příslušného rozsudku.
-
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Jednotný formulář není, jedná se o individuální návrh ze strany rodiče.
-
Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit
Výkon agendy sociálně-právní ochrany nepodléhá žádným poplatkům, poradenství i další činnosti jsou poskytovány zdarma. Návrh na určení výživného pro dítě je od soudního poplatku osvobozen.
-
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Lhůty nejsou jednoznačně vymezeny.
-
Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
-
Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
-
Elektronická služba, kterou lze využít
-
Podle kterého právního předpisu se postupuje
Problematiku upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, část druhá – Rodinné právo. Postup orgánů sociálně-právní ochrany dětí včetně poskytování poradenství zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů.
-
Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Proti rozsudku Okresního soudu lze podat opravný prostředek a to odvolání, o kterém bude rozhodovat krajský soud. Odvolání nelze podat, pokud se účastník u jednání práva odvolání vzdal.
Lhůta pro podání odvolání je do 15 dnů ode dne doručení písemného vyhotovení rozhodnutí okresního soudu.
-
Spolupracující instituce v této životní situaci, na které se můžete obrátit
Fond ohrožených dětí Ostrava, Centrum rodinného poradenství, Žerotínova 1, Moravská Ostrava, Mediační centrum Ostrava zřízené FOD, Nádražní 171, Ostrava-Přívoz, www.fod.cz
-
Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě
-
Popis byl naposledy aktualizován
06.02.2020
-
Datum konce platnosti popisu
Neuvedeno