Úprava styku obou rodičů s dítětem
Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení
Dohoda o styku rodičů s dítětem nepotřebuje schválení soudu. Soud však styk rodičů s dítětem upraví, vyžaduje-li to zájem na jeho výchově a poměry v rodině. Bránění oprávněnému rodiči ve styku s dítětem, pokud je opakovaně bezdůvodné, je považováno za změnu poměrů, vyžadující nové rozhodnutí o výchovném prostředí.
Jestliže je to nutné v zájmu dítěte, soud styk dítěte s rodičem omezí nebo jej zakáže. Vyžaduje-li to zájem dítěte, může soud upravit styk dítěte s příbuznými či blízkými osobami dítěte. Po svěření dítěte do péče jednoho z rodičů soudem mají rodičovskou odpovědnost nadále oba rodiče. Rodič, který nemá dítě ve své péči, je omezen pouze v tom, že má k výchovnému vlivu na dítě stanovenu kratší dobu, tj. dobu styku.
Právo stýkat se s dítětem
- mají osoby příbuzné s dítětem (rodiče, prarodiče)
- dále osoby příbuzné blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu
- také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí
-
Označení - pojmenování - životní situace
Úprava styku obou rodičů s dítětem
-
Základní informace k životní situaci
-
Kdo je oprávněn v této věci jednat(podat žádost apod.)
Zákonný zástupce dítěte.
-
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Mimosoudní dohoda rodičů o úpravě styku
- rodiče mohou kdykoliv sami mezi sebou uzavřít dohodu o úpravě styku s dítětem, která má tu výhodu, že ji se souhlasem obou stran lze kdykoliv doplnit, změnit, rozšířit, přizpůsobit potřebám dítěte
- při uzavírání takovéto dohody poskytuje OSPOD rodičům součinnost
- nerespektuje-li rodič takto uzavřenou dohodu, má možnost k příslušnému soudu podat návrh na úpravu styku
- nedojde-li k dohodě, nebo pokud není dohoda dodržována, může oprávněná osoba podat návrh soudu, aby rozsah styku určil
Soudní úprava styku
- nedohodnou-li se rodiče na podobě styku rodiče s dítětem, je k rozhodnutí v této věci oprávněn pouze soud (z vlastní iniciativy o styku nerozhoduje, pouze na návrh)
- oprávněné osoby mohou soudu předložit ke schválení dohodu o styku nebo soud zahájí řízení na návrh oprávněné osoby
- OSPOD je nápomocen při řešení problémů v rodině svojí sociální prací a v procesním postavení kolizního opatrovníka
- OSPOD může rodiči, který nerespektuje práva dítěte nebo druhého rodiče domluvit, poučit ho o právní úpravě a následcích jeho chování
- při sporech rodičů o úpravě styku s dítětem může OSPOD dále doporučit rodičům využití odborné poradenské pomoci (např. rodinné terapie, mediace) k překonání problémů rodiny
Při nerespektování soudního rozhodnutí
- rodič, který má dítě ve své péči, je povinen dítě na styk řádně připravit, styk řádně umožnit a v potřebném rozsahu s druhým rodičem spolupracovat
- nerespektuje-li jeden z rodičů rozhodnutí soudu o úpravě styku s dítětem, je možno podat soudu návrh na nařízení a provedení výkonu rozhodnutí, lze jej podávat opakovaně vždy, když není styk realizován (místně příslušným je soud, v jehož obvodu má dítě bydliště)
-
Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Podáním návrhu (osobně, poštou) na úpravu styku k nezletilému dítěti k příslušnému okresnímu soudu. Lze se obrátit i na příslušný orgán sociálně-právní ochrany dětí s žádostí o odbornou radu a poskytnutí poradenství při sepsání tohoto návrhu.
-
Na které instituci životní situaci řešit
Rozhodování spadá do kompetence Okresního soudu v Ostravě, U Soudu 4/6187, 708 00, Ostrava-Poruba, tel. 596 972 111.
Zastupování dětí v rámci kolizního opatrovnictví je v kompetenci toho úřadu, kde má dítě trvalé bydliště, ve Slezské Ostravě je to Statutární město Ostrava, ÚMOb Slezská Ostrava, Gagarinovo náměstí 5, oddělení sociálně-právní ochrany dětí, přízemí a první patro.
-
Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
-
Jaké doklady je nutné mít s sebou
K návrhu na úpravu styku se přikládají oddací list a rodné listy nezletilých dětí. V rámci řízení před soudem je nutné se prokázat platným průkazem totožnosti.
-
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Jednotný formulář není, jedná se o individuální návrh ze strany rodiče.
-
Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit
Výkon agendy sociálně-právní ochrany nepodléhá žádným poplatkům, poradenství i další činnosti jsou poskytovány zdarma. Návrh na úpravu styku není zpoplatněn.
-
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Lhůty nejsou jednoznačně vymezeny.
-
Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
-
Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
-
Elektronická služba, kterou lze využít
-
Podle kterého právního předpisu se postupuje
Problematiku upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, část druhá – Rodinné právo a zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, Zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů., Zákon č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních.
-
Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Proti rozsudku okresního soudu lze podat odvolání, o kterém bude rozhodovat krajský soud. Odvolání nelze podat, pokud se účastník u jednání práva odvolání vzdal.
Lhůta pro podání odvolání je do 15 dnů ode dne doručení písemného vyhotovení rozhodnutí okresního soudu.
-
Spolupracující instituce v této životní situaci, na které se můžete obrátit
Fond ohrožených dětí Ostrava, Centrum rodinného poradenství, Nádražní 171, Ostrava-Přívoz, Mediační centrum pro rodinné a občanskosprávní spory zřízené FOD, Nádražní 171, Ostrava-Přívoz, www.fod.cz, Slezská Diakonie v Ostravě, Sdružení sociálních asistentů v Ostravě, Rodinná poradna v Ostravě.
-
Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě
-
Popis byl naposledy aktualizován
06.02.2020
-
Datum konce platnosti popisu
Neuvedeno