Svěření dítěte do péče jiné osoby než rodiče
Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení
-
Označení - pojmenování - životní situace
Svěření dítěte do péče jiné osoby než rodiče
-
Základní informace k životní situaci
Svěření dítěte do péče jiné osoby představuje institut náhradní rodinné péče, kdy o dítě pečuje člověk, který není rodičem, poručníkem či pěstounem a to z důvodu, že tato péče nemůže být rodiči, popřípadě poručníkem vykonávána. Do péče jiné osoby než rodiče může být svěřeno pouze dítě nezletilé a to po dobu, po kterou rodiče dítěte neumějí, nechtějí nebo nemohou o své dítě osobně a řádně pečovat. O svěření dítěte do péče jiné osoby rozhodne vždy soud. I přesto, že je dítě svěřeno do péče jiné osoby, rodičům zůstává k dítěti vyživovací povinnost, kdy o výši výživného rozhoduje vždy soud. Toto výživné budou hradit rodiče osobě, která bude o dítě pečovat. Soud zpravidla v rozsudku o svěření dítěte do péče vymezí pečující osobě následující práva a povinnost: povinnost o dítě osobně pečovat, zastupovat je v běžných věcech, spravovat záležitosti dítěte v běžných věcech. Rodiče dítěte však i nadále zůstávají zákonnými zástupci svého dítěte, mají právo se s ním stýkat a také právo požadovat své dítě zpět do své péče. Pečující osoba vůči dítěti nemá vyživovací povinnost.
-
Kdo je oprávněn v této věci jednat(podat žádost apod.)
Osoba, která se rozhodla o nezletilé dítě pečovat, musí splňovat následující kritéria:
- svěření do péče jiné osoby než rodiče je v zájmu dítěte
- osoba, která bude o dítě pečovat, je zárukou řádné péče
- tato osoba má bydliště na území ČR
- k soudu podala návrh na svěření dítěte do své péče
- pečující osoba souhlasí se svěřením nezletilého do své péče a skýtá záruku řádné péče
Zpravidla se jedná o osobu příbuznou či dítěti velmi blízkou.
-
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Návrh na svěření do péče může k soudu podat osoba, která chce dítě do péče svěřit. Návrh se podává k okresnímu soudu dle místa trvalého bydliště dítěte. Soud však může řízení o svěření do péče zahájit i bez návrhu, například z podnětu obce s rozšířenou působností. Z tohoto důvodu, musí osoba, která bude o dítě pečovat, souhlasit se svěřením dítěte do své péče. Pokud má podaný návrh na svěření dítěte do péče jiné osoby patřičné náležitosti, soud řízení zahájí a dítěti ustanoví opatrovníka, který bude dítě v řízení zastupovat. Tímto opatrovníkem zpravidla soud ustanoví orgán vykonávající sociálně–právní ochranu dětí dle místa trvalého bydliště dítěte. Soud při rozhodování o svěření dítěte do péče jiné osoby dává přednost osobám příbuzným nebo dítěti blízkým před jinými osobami. Rodičům zůstává vyživovací povinnost k dítěti. Soud tedy rodičům stanoví rozsah výživného s ohledem na jejich možnosti, schopnosti a majetkové poměry a povinnost platit výživné k rukám pečující osoby. Péče o dítě zaniká dosažením jeho zletilosti nebo úmrtím dítěte. Soudem ustanovenou péči lze zrušit ze závažných důvodů a to i bez návrhu. Na návrh pečující osoby zruší soud svěření dítěte do péče vždy.
-
Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Podáním návrhu na svěření dítěte do své péče k okresnímu soudu podle místa trvalého bydliště dítěte. Pokud si žadatel se sepsáním návrhu neví rady, budou mu nápomocny sociální pracovnice oddělení sociálně-právní ochrany dětí odboru sociálních věcí ÚMOb Slezská Ostrava, budova Náměstí Jurije Gagarina 4, které mu poskytnou patřičné odborné poradenství.
-
Na které instituci životní situaci řešit
Rozhodování o svěření dítěte do péče jiné osoby spadá do kompetence Okresního soudu v Ostravě, U Soudu 4/6187, 708 82 Ostrava-Poruba. Zastupování nezletilých dětí v pozici kolizního opatrovníka je v kompetenci Úřadu městského obvodu Slezská Ostrava, odbor sociálních věcí, oddělení sociálně-právní ochrany dětí, Náměstí J. Gagarina 4, 710 00 Slezská Ostrava jakožto orgánu sociálně-právní ochrany dětí, který Vám v této záležitosti poskytne patřičné informace.
-
Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
-
Jaké doklady je nutné mít s sebou
Průkaz totožnosti, rodný list dítěte.
-
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Jednotný formulář není, jedná se o individuální návrh ze strany osoby, která chce o dítě pečovat.
-
Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit
Výkon agendy sociálně-právní ochrany dětí nepodléhá žádným poplatkům, poradenství a další činnosti spojené s úkony sociálně-právní ochrany dětí jsou poskytovány bezplatně.
-
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Lhůty nejsou jednoznačně vymezeny.
-
Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
-
Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
-
Elektronická služba, kterou lze využít
-
Podle kterého právního předpisu se postupuje
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, část 2, hlava III., díl III., § 953 - § 970 – svěření dítěte do péče jiné osoby a pěstounství a zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů.
-
Jaké jsou související předpisy
-
Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Proti rozsudku Okresního soudu lze podat opravný prostředek a to odvolání, o kterém bude rozhodovat krajský soud. Odvolání nelze podat, pokud se účastník u jednání práva odvolání vzdal.
Lhůta pro podání odvolání je do 15 dnů ode dne doručení písemného vyhotovení rozhodnutí okresního soudu.
-
Spolupracující instituce v této životní situaci, na které se můžete obrátit
Fond ohrožených dětí Ostrava, Centrum rodinného poradenství, Žerotínova 1, Moravská Ostrava, Mediační centrum Ostrava zřízené FOD, Nádražní 171, Ostrava-Přívoz, www.fod.cz
-
Seznam sociálních pracovníků naleznete na webových stránkách Úřadu městského obvodu Slezská Ostrava
www.slezska.cz, v sekci odbor sociálních věcí, oddělení sociálně-právní ochrany dětí
-
Další související informace
-
Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě
-
Kontaktní osoba
-
Popis je zpracován podle právního stavu ke dni
-
Popis byl naposledy aktualizován
06.02.2020
-
Datum konce platnosti popisu
Neuvedeno
-
Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace