Výchovné problémy u nezl. dětí a mladistvých

Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení

  1. Označení - pojmenování - životní situace

    Výchovné problémy u nezl. dětí a mladistvých

  2. Základní informace k životní situaci

    Výchovné problémy se mohou u dětí objevovat ve třech zásadních oblastech a to v oblasti vzdělávání, tedy školy - záškoláctví, šikana, neplnění povinností, nerespektování autorit, porušování školního řádu, drzé a vulgární chování vůči spolužákům a vyučujícím, slovní a fyzické napadání, vyčlenění ze školního kolektivu. Další oblastí je selhávání dítěte v rodině - útěky z domova, nerespektování dospělé autority, krádeže v rodině, neplnění povinností, sourozenecká rivalita, lhaní, podvádění, násilí vůči členům rodiny. V neposlední řadě se může jednat o jednání, které dítě směřuje proti sobě, ať už vědomě či nevědomě, jedná se tedy o SEBEOHROŽUJÍCÍ CHOVÁNÍ – závadová parta, chování inklinující k různým směrům /s jejich patologickými projevy/, ortodoxní fandění, poruchy příjmu potravy, sebepoškozování, psychické problémy - deprese, psychózy, psychiatrická diagnóza, suicidální chování, předčasný sexuální život, rizikové chování, experimentování, zneužívání návykových látek včetně alkoholu, patologické hráčství, závislost na PC.

  3. Kdo je oprávněn v této věci jednat(podat žádost apod.)

    Zákonní zástupci, či jiné osoby odpovědné za výchovu, sám nezletilý či mladistvý, škola, výchovný ústav, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, odborné poradenské pracoviště (např. středisko výchovné péče, speciálně pedagogické centrum, pedagogicko-psychologická poradna), neziskové organizace, zájmové organizace, pediatr či pedopsychiatr, veřejnost apod.
    Všechny tyto fyzické či právnické osoby mají možnost oznámit výchovné problémy orgánu SPOD - příslušnému kurátorovi pro mládež /telefonicky, e-mailem, písemnou zprávou, osobním sdělením/ a to i anonymně.

  4. Podmínky a postup pro řešení životní situace

    Podmínky a postup vyplývá ze zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí ve znění pozdějších předpisů a standardů kvality SPOD. Postup závisí na konkrétní situaci včetně posouzení naléhavosti přijmout opatření k ochraně zájmů nezl. dítěte.

  5. Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace

    Pokud se o situaci dozví kurátor pro mládež, zajišťuje tyto činnosti:

    • provedení pohovoru s dítětem, s rodiči, zmapování situace v rodině, zjištění závažnosti problému, stanovení jednotlivých účastníků, návrhy a možnosti řešení, základní vyhodnocení situace dítěte včetně zjištění míry ohrožení
    • sběr informací, podrobné vyhodnocení situace dítěte a rodiny, stanovení individuálního plánu ochrany dítěte
    • základní krizová intervence
    • poskytnutí odborného sociálně-právního poradenství, informace klientům o aspektech problému
    • zprostředkování odborného poradenství na specializovaných pracovištích, předání kontaktů
    • svolání případové konference
    • součinnost s dalšími institucemi a odborníky při řešení situace dítěte včetně rozdělení kompetencí a úkolů v konkrétních časově ohraničených termínech
  6. Na které instituci životní situaci řešit

    Na oddělení sociálně-právní ochrany dětí ÚMOb Slezská Ostrava (viz. telefonní seznam na stránkách odboru sociálních věcí, oddělení sociálně-právní ochrany dětí). Primárně se výchovnými problémy zabývají pracovníci sociální kurately – kurátoři pro mládež, což jsou specializovaní pracovníci oddělení sociálně-právní ochrany dětí věnující se odborně dětem s výchovnými problémy. Kurátor pro mládež může dle povahy a vyhodnocení daného výchovného problému doporučit a zprostředkovat služby návazných odborných pracovišť. Kurátoři pro mládež zařazeni do oddělení sociálně-právní ochrany dětí mají agendu rozdělenou dle jednotlivých lokalit správního obvodu Slezská Ostrava (viz. telefonní kontakty na webovských stránkách odboru sociálních věcí)

  7. Jaké doklady je nutné mít s sebou

    Při prvním kontaktu s kurátorem pro mládež je vhodné mít doklad k prokázání totožnosti (mladistvý, zákonný zástupce). Kurátor má možnost v zájmu mladistvého žádat o odborná zdravotní posouzení, zprávy psychologů, psychiatrů, pedagogicko-psychologické poradny, střediska výchovné péče, speciálně pedagogického centra apod.

  8. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

    Vždy je velmi důležité, aby nezletilí, mladiství i rodiče úzce spolupracovali s orgánem SPOD, řídili se radami a doporučeními kurátora pro mládež. Je nutné spolupracovat i s dalšími institucemi, které přispívají k zdárnému vyřešení obtížné situace dítěte i rodiny.

  9. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

    Při řešení výchovných problémů dětí není zapotřebí žádných formulářů. S rodinou se vypracovává individuální plán ochrany dítěte.

  10. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

    Výkon agendy sociálně-právní ochrany nepodléhá žádným poplatkům, poradenství i další činnosti jsou poskytovány bezplatně.

  11. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
  12. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
  13. Elektronická služba, kterou lze využít
  14. Popis byl naposledy aktualizován

    16.04.2015

  15. Datum konce platnosti popisu

    Neuvedeno